domena publiczna

Ks. Kęszka: tak jak księża z Dachau powinniśmy zaufać Panu Jezusowi

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tak jak księża z Dachau powinniśmy zaufać Panu Jezusowi i przyzywać wstawiennictwa św. Józefa Kaliskiego, bo to jest patron, który nas nie pozostawi – mówił ks. prał. Sławomir Kęszka, który przewodniczył mszy św. w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w wigilię 75. rocznicy ocalenia więźniów z obozu w Dachau.

W homilii celebrans przypomniał, że kapłani w obozie koncentracyjnym w Dachau 22 kwietnia 1945 r. zawierzyli św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do św. Józefa w Kaliskiego i szerzyć jego kult. – To cudowne ocalenie nadeszło 29 kwietnia 1945 roku. Kapłani ten ślub spełnili. To byli ludzie mężni, odważni, zdecydowani, którzy dotrzymali słowa wypowiedzianego w akcie zawierzenia św. Józefowi. Przyjeżdżali do Kalisza najpierw w mniejszych grupach, potem co pięć lat w dużych zorganizowanych pielgrzymkach. Przyjeżdżali już w wigilię ocalenia za wstawiennictwem św. Józefa Kaliskiego, aby tutaj modlić się. Szerzyli kult św. Józefa i zakładali dzieła miłosierdzia – powiedział kaznodzieja.

>>> „Dwie korony” – polski film o życiu św. Maksymiliana Kolbego

Wskazał, że w tym roku mija 50 lat od ufundowania przez księży z Dachau Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności. – Ta kaplica jest wymiarem materialnej wdzięczności. W pomieszczeniu prowadzącym do niej są relikwie, rzeczy święte, które towarzyszyły kapłanom w obozie, które przypominają o ich miłości do Chrystusa cierpiącego, miłości do Kościoła, miłości do ojczyzny, miłości do drugiego człowieka – zaznaczył delegat biskupa kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego.

fot. Paweł Sawicki, www.auschwitz.org,

Podkreślał, że miłość do Eucharystii dodawała księżom więźniom odwagi. – W tym czasie obozowej gehenny chleb był czymś niezwykłym, wyjątkowym. Kapłani pragnęli chleba eucharystycznego. Ta ich miłość do Chrystusa Eucharystycznego dawała im siły i moc do tego, by mieć świadomość, że jest się dzieckiem Bożym – mówił duchowny. Przekonywał, że kapłani z Dachau uświadamiają współczesnemu człowiekowi jak ważna jest wiara w Boga. – W tym czasie trudnym dzisiaj dla świata i Kościoła człowiek często poddaje się lękowi, oni w tych czasach wojny, nie ulegli lękowi, ale pokładali ufność w Bogu. Tak jak księża z Dachau powinniśmy ufać Panu Jezusowi i przyzywać wstawiennictwa św. Józefa Kaliskiego, bo to jest patron charakterny, patron zdecydowany, który nas nie pozostawi – stwierdził ks. Kęszka.

>>> Błogosławiony Michał Kozal. Przyszłość jest w ręku Boga  

Wraz z ks. prał. Sławomirem Kęszką mszę św. koncelebrowali ks. kan. Michał Kieling, delegat biskupi ds. życia konsekrowanego i ks. Tadeusz Kosecki z Gdyni, który jako dziecko przebywał w obozie koncentracyjnym. Modlił się także ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W historii liczącej blisko 400 lat obecności w Kaliszu cudownego obrazu św. Józefa i związanego z nim żywego kultu tego świętego, kapłani – byli więźniowie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau zajmują szczególne miejsce. A wszystko zaczęło się od cudownego ocalenia księży – więźniów obozu w dniu 29 kwietnia 1945 r. za przyczyną św. Józefa. Wcześniej kapłani odprawili 9-dniową nowennę do św. Józefa i ślubowali, że jeżeli przeżyją, to będą pielgrzymować do św. Józefa w Kaliszu, szerzyć jego kult w kraju i przyczynią się do powstania dzieła św. Józefa. Tym dziełem jest Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach, który został powołany dokładnie w 30. rocznicę wyzwolenia obozu. Wypełniając zobowiązanie uczynione św. Józefowi kapłani przybyli do Kalisza już w oktawie święta Opieki św. Józefa w 1946 r., by podczas uroczystej Eucharystii uświetniającej obchody 150. rocznicy koronacji cudownego obrazu św. Józefa podziękować Bogu za przyczyną tego świętego za dar ocalenia. Natomiast w pełni zorganizowana pielgrzymka księży z Dachau, w której wzięło udział ok. 500 kapłanów odbyła się w 1948 r.

PAP/Jacek Bednarczyk

Nadzwyczajny uroczysty charakter miała pielgrzymka zorganizowana z okazji 25-lecia wyzwolenia obozu w Dachau, która odbyła się 28-29 kwietnia 1970 r. z udziałem prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Podczas tego wydarzenia poświęcona została utworzona w podziemiach kaliskiej bazyliki Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności. Dokonano także otwarcia Archiwum i Muzeum Księży Dachauowczyków.

Zobacz także
Wasze komentarze