fot. unsplash / Brett Jordan

Ks. Thomas Schwartz: Kościół katolicki w Kazachstanie szuka nowej tożsamości

Dyrektor zarządzający Renovabis – akcji solidarności katolików niemieckich z Europą Wschodnią – ks. Thomas Schwartz uważa, że Kościół katolicki w Kazachstanie przeżywa okres przełomu. Wyjaśnił, że w minionych dziesięcioleciach wielu Niemców i Polaków – głównie potomków dawnych zesłańców – wyjechało z tego kraju na Zachód, a ponieważ to oni byli trzonem tamtejszego Kościoła katolickiego, to dziś szuka on tam nowej tożsamości.

Zapowiedziana przez Franciszka wizyta w Kazachstanie wypada dokładnie we właściwym czasie – stwierdził w siedzibie dzieła we Fryzyndze ks. dyrektor. Jego zdaniem pobyt papieża „wzmocni ten mały Kościół lokalny i zachęci katolików, aby w oparciu o własne korzenie rozwijali trwałą perspektywę na przyszłość oraz wnosili wkład w społeczeństwo”.

Stolicę Kazachstanu – miasto Nur-Sułtan (dawną Astanę) papież odwiedzi w dniach 13-15 września. Weźmie tam udział w VII Światowym Kongresie Zwierzchników Religijnych oraz spotka się z przedstawicielami tamtejszego Kościoła.

>>> Łotewski Kościół Prawosławny będzie niezależny od Patriarchatu Moskiewskiego?

Kościół w Kazachstanie w czasie prześladowań

Mimo prześladowań w czasach sowieckich i dużego rozproszenia, Kościół w Kazachstanie przetrwał – zaznaczył ks. Schwartz. Podkreślił, że do dziś zdumiewa „niezachwiana wiara i wierność, zwłaszcza tak wielu kobiet, matek i babć, w mrocznych czasach narzuconego ateizmu socjalistycznego”.

W najtrudniejszych czasach to najczęściej prości ludzie przekazywali swoją wiarę i w ten sposób ją zachowali – przypomniał mówca. Jako przykład wymienił oczekującą na beatyfikację, pochodzącą z osiadłej od dawna w Rosji rodziny niemieckiej Gertrudę Detzel, zwaną „misjonarką gułagu”. W czasach sowieckich skazano ją na obóz pracy za działalność modlitewną i misyjną wśród otaczających ją ludzi. Drugą ważną postacią był błogosławiony ksiądz Władysław Bukowiński. Był duszpasterzem na terenie republik radzieckich. Spędził łącznie 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni w więzieniach i obozach pracy. Zmarł w opinii świętości w 1974 r. w Karagandzie. Jego beatyfikacja we wrześniu 2016 w Karagandzie była pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w historii Kazachstanu. „Kościół kazachski może być dumny z tych świadectw życia i wiary oraz czerpać z nich siłę i ufność” – stwierdził dyrektor Renovabis.

>>> Kalkuta: msza przy grobie św. Matki Teresy z 25. rocznicę śmierci

Większość spośród 19 mln mieszkańców w Kazachstanie wyznaje, przynajmniej formalnie, islam. Do Kościoła katolickiego należy około 182 tys. osób. Ogółem chrześcijanie stanowią jedną czwartą ludności, a przeważają wśród nich rosyjscy prawosławni. Wspólnoty religijne w tym kraju żyją ze sobą w dobrej zgodzie.

Od 1993 roku dzieło Renovabis wsparło w Kazachstanie 781 projektów łącznej wartości około 18 milionów euro. Z projektów prowadzonych w dziedzinie oświaty i pomocy społecznej korzystają również niekatolicy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze