fot. unsplash

Gdzie dłuższe kazania? U katolików czy u protestantów?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Odpowiedź w tej kwestii przynoszą wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez Pew Research Center z Waszyngtonu. Idąc na nabożeństwo do jednego z kościołów protestanckich w Stanach Zjednoczonych należy uzbroić się w cierpliwość… Kazanie może trwać nawet godzinę!

fot. unsplash

>> Jezus nie gromił, ale przygarniał czyli przepis na dobre kazanie 

Z badania wynika, że katoliccy księża mówią cztery razy krótsze kazania od czarnoskórych pastorów. Co ważne uwagi, badanie dotyczyło duchownych posługujących w stanach Zjednoczonych. Przebadano ponad 50 tysięcy kazań zamieszczonych w Internecie przez różne kościoły w Stanach Zjednoczonych.

fot. unsplash

Średnia długość homilii wyniosła aż 37 minut. Jest jednak znacząca różnica pomiędzy kazaniami wygłoszonymi przez katolickich księży, a tymi, które mogli usłyszeć wierni od czarnoskórych protestanckich pastorów. Ich kazania są aż cztery razy dłuższe. Średnia długość kazania w parafii katolickiej jest znacznie niższa i wynosi niecały kwadrans.

>>> Jakie powinno być kazanie? 5 wskazówek papieża Franciszka dla księży

Czas i treść

Różnice pojawiają się także w treści. Ewangelicy częściej słyszą o grzechu, karze i odkupieniu. Trzy razy częściej mowa jest o piekle i wiecznym potępieniu. W 99% badanych kazań słowo „Jezus” było najczęściej używanym. Kolejnymi były proste terminy, takie jak: „ludzie”, „przyjdź”, „poznaj”, „życie”. Raport pokazał jedną znaczącą różnicę – w historycznie czarnoskórych kościołach protestanckich zdecydowanie częściej używa się słowa „alleluja” niż w katolickich. Kazania w każdej z tradycji były także w większości oparte na Piśmie Świętym. 95% z nich cytowało przynajmniej jedną księgę Starego lub Nowego Testamentu. Natomiast połowa przytacza zarówno Stary jak i Nowy Testament. Raport pokazał także, że Amerykanie stają się coraz mniej chrześcijańscy. Ponad 25% z nich z nich nie wyznaje żadnej religii.

fot. unsplash

Zobacz także
Wasze komentarze