fot. Youtube

Lekarze apelują: nie oddawajmy babci na Święta do szpitala [NAGRANIE]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szpitale – tuż przed Świętami – przeżywają wyjątkowe obłożenie. Starsi, schorowani ludzie trafiają tam często aż do Nowego Roku tylko dlatego, że ich rodziny w czasie Świąt nie chcą się nimi zajmować. Skala zjawiska zmobilizowała Okręgową Izb Lekarska w Warszawie do stworzenia kampanii edukacyjnej w tej sprawie.

„Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi” – takie jest jej hasło. Lekarze chcą dotrzeć z tym przekazem do opiekunów seniorów. „Chcemy pokazać i przekonać, że jednym z najgorszych rozwiązań jest podrzucenie starszej osoby do szpitala w czasie świąt, kiedy ta takiej hospitalizacji nie potrzebuje. A takie przypadki nie są odosobnione” – mówią w emocjonalnych wystąpieniach.

>>> Przeczytaj też artykuł Michała Jóźwiaka o cichym heroizmie seniorów

>>> Przemoc wobec starszych: cicha, ale bardzo bolesna

Niestety od lekarzy internistów często słychać o tym, że pacjenci są przywożeni jako „zrzuty”. „To trzeba powiedzieć wprost. Trafiają do szpitala tylko dlatego, że rodzina chce spędzić czas w swoim gronie, a nie zająć się osobą chorą. To jest bardzo przykre” – dodają młodzi lekarze. Pozostaje mieć nadzieję, że ich kampania trafi do serc i sumień tych, którzy szpital chcieli potraktować jako przechowalnię dla swoich bliskich.

>>> Watykan: w styczniu pierwszy kongres nt. duszpasterstwa osób starszych

Zobacz także
Wasze komentarze