pexels.com

Lekceważąc starszych tracimy tożsamość

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli uszanuje mądrość osób starszych – powiedział abp Ivan Jurkovič, cytując słowa Papieża Franciszka podczas przemówienia na 42. sesji Rady Praw Człowieka.

„W społeczeństwie, w którym nie ma miejsca dla osób starszych lub które się ich pozbywa, ponieważ stwarzają problemy, jest już zasiany wirus śmierci” – stwierdził wówczas ojciec święty. Dlatego, zdaniem stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, powinniśmy dbać o sieci ochrony socjalnej dla starszych, gdyż ich brak prowadzi do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

>>>Przemoc wobec starszych: cicha, ale bardzo bolesna

Abp Ivan Jurkovič podkreślił również, że w przypadku konfliktów zbrojnych i nagłych wydarzeń, osoby starsze należą do najbardziej bezbronnych. Istnieje ryzyko, że nie otrzymają one odpowiedniej pomocy. Przez to całe społeczności mogą stracić swoją tożsamość kulturową, tradycje i języki ojczyste.

– Dla rekonstrukcji społeczności, które ucierpiały w takich strasznych sytuacjach osoby starsze są najważniejszymi elementami – wyjaśniał purpurat.

– Powinny one być uznawane za «kluczowych aktorów» dla skutecznej odbudowy społeczności rozdartych wojnami i kryzysami. Ich potencjał i umiejętności mogą bowiem pomóc w odbudowie struktur i więzi społecznych – mówił dalej abp Jurkovič.
 

Zobacz także
Wasze komentarze