EPA/SOHAIL SHAHZAD

Liban: szef Hamasu wezwał do Arabów do zabarykadowania się w meczecie Al-Aksa

Szef libańskiej organizacji terrorystycznej Hamas Ismail Hanije wezwał w środę arabskich mieszkańców Zachodniego Brzegu i Jerozolimy do zabarykadowania się w meczecie Al-Aksa na początku ramadanu, muzułmańskiego miesiąca postu i modlitw – podał portal Jerusalem Post.

W nagranym wcześniej oświadczeniu odtworzonym w Międzynarodowym Instytucie Al Quds w Bejrucie Hanije zaapelował także o utworzenie „szerokiego i międzynarodowego ruchu na rzecz przerwania oblężenia meczetu Al-Aksa”. Zapewnił, że podczas negocjacji w sprawie uwolnienia zakładników uprowadzonych przez palestyńskich terrorystów do Strefy Gazy Hamas wykazuje „elastyczność”, choć jednocześnie ugrupowanie to jest gotowe do dalszej walki. Władze Izraela zapowiedziały, że dla uniknięcia rozruchów mają zamiar w trakcie ramadanu ograniczyć dostęp wiernych do meczetu. Nie podano szczegółów, ale w przeszłości ograniczenia takie polegały głównie na uniemożliwianiu młodym mężczyznom wchodzenia na Wzgórze Świątynne.

>>> Proboszcz z Gazy: sytuacja na północy Strefy Gazy jest coraz bardziej napięta

Rozruchy w rejonie meczetu powtarzają się regularnie od lat 90., a od 2021 zdarzały się corocznie. Ofiarami zamieszek padali zarówno muzułmanie, jak i izraelscy policjanci. Byli ranni i aresztowani. W 2023 roku po wieczornej ramadanowej modlitwie w meczecie zabarykadowali się Palestyńczycy, którzy uwierzyli doniesieniom o planach złożenia przez Izraelczyków ofiary z kozy (izraelskie prawo tego zakazuje: Żydom wolno odwiedzać teren Wzgórza Świątynnego, ale nie wolno im się tam modlić). Do meczetu weszły oddziały reagowania izraelskiej policji; Palestyńczycy twierdzili potem, że użyła ona pałek i gumowych kul, a policja – że Arabowie rzucali kamieniami i odpalali fajerwerki.

Meczet Al-Aksa znajduje się na Wzgórzu Świątynnym, na którym wedle Biblii król Salomon postawił pierwszą świątynię Jerozolimską.

Ramadan, święty miesiąc upamiętniający – jak wierzą muzułmanie – początek objawiania Koranu prorokowi Mahometowi, zacznie się najprawdopodobniej 10 marca. W trakcie ramadanu muzułmanie nie jedzą i nie piją od świtu do zmierzchu, a publiczne modły są częstsze i bierze w nich udział więcej wiernych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze