fot. Sergio Mellado

Lizbona: ŚDM także w wymiarze cyfrowym?

O wyzwaniach komunikacyjnych związanych z organizacją najbliższych Światowych Dni Młodzieży, rozmawiali w Lizbonie odpowiedzialni za komunikację w konferencjach episkopatów Hiszpanii i Portugalii. Zwrócili uwagę na to, że rozwój cyfrowych technologii stwarza „nowe możliwości uczestnictwa i pielgrzymowania”.

Portugalscy i hiszpańscy odpowiedzialni za media i komunikację w konferencjach episkopatów, którzy spotkali się podczas dorocznych obrad w Lizbonie, podkreślili, że „ostatnie doświadczenie życia w Kościele pozwala sądzić, że wymiar cyfrowy będzie odgrywał główną rolę w realizacji kolejnego Dnia, tworząc nowe możliwości pielgrzymowania i uczestnictwa”. Przypomnieli także o tym, jak ważne podczas ŚDM jest dbanie o prawdziwą obecność i o to, by każde spotkanie było „wyjątkową okazją do odkrycia, dzisiaj, żywego Chrystusa, przyjęcia Kościoła i wartości osobistego spotkania z innymi młodymi ludźmi”.

>>> Bp Suchodolski dla misyjne.pl: przy niemal każdej parafii powinno być oratorium, do którego młody człowiek zawsze może przyjść 

Choć nie jest jeszcze znany ostateczny program Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie latem 2023 r., można się domyślać, że wzorem poprzednich lat będzie on składał się z pięciu głównych celebracji, katechez i wydarzeń towarzyszących. Nowością może być wykorzystanie nowych technologii, dzięki którym w czasie pandemii wykształciły się nowe formy zdalnego uczestniczenia w spotkaniach i nabożeństwach.

twitter.com/LaityFamilyLife

Choć z jednej strony powolne wychodzenie z pandemii jest czasem, kiedy wielu kapłanów i młodych ludzi przypomina o konieczności powrotu do duszpasterstwa „osobistego”, w miejsce połączeń cyfrowych, nie można wykluczyć, że wykorzystanie nowych technologii pomoże wziąć udział w tym spotkaniu młodym ludziom, którzy nie będą w stanie przyjechać fizycznie na miejsce spotkania.

I choć na tę chwilę brakuje komentarzy ze strony organizatorów, które potwierdzałyby lub dementowały nową formułę ŚDM, inicjatywa może pozostać po stronie organizatorów w poszczególnych krajach, którzy – mając doświadczenie zarówno organizowania mniejszych wydarzeń w formie online, jak też trudności logistycznych i finansowych, z jakimi borykają się młodzi ludzie – mogą zasugerować organizatorom, czy takie rozwiązanie byłoby częściowym ułatwieniem uczestnictwa w ŚDM.

Nie można jednak zapomnieć, że doświadczenie wspólnoty jest jednym z ważnych elementów międzynarodowych edycji ŚDM. Dlatego też przy organizacji głównych wydarzeń, gospodarze dbają o to, by pielgrzymi, w tym także biskupi, gromadzili się wspólnie w jednym miejscu na spotkaniu z papieżem, a nie byli rozproszeni i łączyli się za pomocą transmisji. Tak było np. w Krakowie, gdzie sektory na Błoniach i w Brzegach wyznaczane były w taki sposób, by uczestniczący w modlitwach pielgrzymi mieli poczucie, że – nawet pomimo dużej odległości – mieli poczucie, iż wspólnie gromadzą się na modlitwie i świętowaniu.

37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie odbędą się w sierpniu 2023 r. pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Za przygotowania polskiej młodzieży do udziału w tym spotkaniu odpowiada Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM na czele z ks. Mariuszem Wilkiem. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie sdm.org.pl.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze