fot. pixabay

Łódzkie: zatrzymano mężczyznę, który zniszczył figurę Jezusa na krzyżu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do ośmiu lat więzienia grozi 33-latkowi, podejrzanemu o znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz zniszczenie zabytku. Mężczyzna odłamał rękę zabytkowej rzeźbie w jednym z kościołów w Zgierzu. Rzeczoną figurką było przedstawienie Jezusa na krzyżu. Zabytek pochodzi z XVII wieku, a wartość jego rekonstrukcji to 30 tys. złotych.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka zgierskiej policji Magdalena Nowacka, do zdarzenia doszło w środę, 21 sierpnia. Tego dnia policjanci dostali informację, że w jednym ze zgierskich kościołów doszło do uszkodzenia zabytkowej figurki.

W rozmowie ze świadkami ustalono, że jakiś mężczyzna wszedł do kościoła, zdjął ze ściany wiszącą XVII-wieczną rzeźbę i zniszczył ją odłamując postaci rękę, a następnie uciekł. Rozpoczęto jego poszukiwania. Okazało się, że mężczyzna został zarejestrowany przez okoliczne kamery monitoringu; dzięki temu został rozpoznany. Sprawcą zajścia był 33-latek ze Zgierza.

– Zniszczonym zabytkiem była figurka Jezusa na krzyżu – powiedziała rzecznik w rozmowie z misyjne.pl

„Już kilkadziesiąt minut po zajściu, policjanci byli pod domem mężczyzny. Ten siedział na schodach na podwórku. Gdy zobaczył funkcjonariuszy rzucił się do ucieczki, ale szybko został zatrzymany i obezwładniony. Mężczyzna noc spędził w celi zgierskiego aresztu” – wyjaśniła Nowacka.

33-latek usłyszał już zarzuty zniszczenia zabytku oraz znieważenia przedmiotu czci religijnej. Za takie przestępstwa grozi kara do ośmiu lat więzienia. Prokurator zdecydował o oddaniu podejrzanego pod dozór policyjny.

Zobacz także
Wasze komentarze