Lublin: nazwiska blisko 70 tys. zmarłych znajdują się w internetowej wyszukiwarce grobów
Za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej Grobonet na cmentarzach komunalnych przy ul. Droga Męczenników Majdanka 71 oraz przy ul. Białej 3 można znaleźć miejsca pochówku blisko 70 tys. osób – poinformował Urząd Miasta Lublin. Własną wyszukiwarkę grobów uruchomiła także archidiecezja lubelska.
Monika Głazik biura prasowego lubelskiego ratusza poinformowała, że system Grobonet dysponuje bazą blisko 70 tys. osób pochowanych na dwóch cmentarzach: na Majdanku i przy ul. Białej.
Głazik podała, że wyszukiwarka dostępna jest na stronie: cmentarze.lublin.eu. Po wpisaniu danych osoby zmarłej w polu wyszukiwania wyświetlą się: fotografie nagrobka, dokładne wskazanie sektora, rzędu i numeru kwatery oraz dane wszystkich pozostałych osób pochowanych w tej lokalizacji. System umożliwia także zapalenie wirtualnego znicza z dedykacją. Grobonet funkcjonuje od 12 lat.
>>> Poznań: na cmentarzach można zapalić symboliczny znicz ofiarom wojny w Ukrainie
Natomiast rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz poinformował na Twitterze, że nową wyszukiwarkę grobów uruchomiła archidiecezja. Obecnie dostępny jest podgląd map 14 cmentarzy posiadających ewidencję grobów oraz pochowanych osób.
Cmentarz ba Majdanku
Największy cmentarz w Lublinie, ale również we wschodniej Polsce – wskazała Głazik – znajduje się na Majdanku, gdzie w ok. 40 tys. grobów spoczywa ponad 65 tys. osób. „Ta miejska nekropolia od lat poddawana jest modernizacjom oraz powiększana o nowe obszary na pochówki, co było możliwe dzięki wprowadzonym zmianom planistycznym. Od kilku lat kontynuowane są prace przy budowie nowej infrastruktury technicznej” – podała Głazik dodając, że właśnie zakończył się kolejny etap prac budowlanych w trzech sektorach, w ramach których w latach 2020-2022 łącznie na ponad 164 tys. mkw. cmentarza wykonano nowe asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Zapowiedziała kontynuowanie prac i poinformowała, że przedsięwzięcie kosztowało miasto ponad 6 mln zł. Na etapie postępowania przetargowego – poinformowała – są przygotowania do budowy na Majdanku miejskiego kolumbarium z 1500 niszami.
>>> Kraków: bezdomni pamiętają o zmarłych kolegach
Głazik przekazała, że trwa postępowanie przetargowe na projekt nowego cmentarza komunalnego na Sławinie, pomiędzy ul. Korpusu Ochrony Pogranicza (przedłużenie ul. Zelwerowicza) a ul. Bohaterów Września. „Według wstępnej koncepcji, nowy cmentarz komunalny będzie miał powierzchnię około 62 ha i znajdzie się na nim w przyszłości miejsce na około 120 tys. pochówków” – wskazała dodając, że będą to zarówno groby murowane, ziemne, pola urnowe, kolumbaria, katakumby, jak i aleja zasłużonych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |