Lublin: UMCS świętuje 150. rocznicę urodzin swojej patronki

Koncerty, wystawy, konferencje, konkursy, publikacje, pokazy filmowe zapowiada Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy urodzin jego patronki.

„Cały rok 2017 to będzie właściwie rok Marii Curie-Skłodowskiej na naszym uniwersytecie. Jubileusz to szczególna okazja, by przypomnieć postać tej wybitnej Polki” – powiedział rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski na konferencji prasowej w środę.

Z okazji jubileuszu utworzona została specjalna strona internetowa www.urodzinymarii.umcs.pl poświęcona obchodom oraz postaci Marii Curie-Skłodowskiej.

W programie obchodów są m.in. wykłady i konferencje naukowe dotyczące postaci patronki uczelni oraz jej osiągnięć naukowych. Będzie też zorganizowany konkurs na prace dyplomowe przygotowane przez studentów UMCS, nawiązujące do życia i działalności tej wybitnej postaci.

Zaplanowano te wiele imprez artystycznych m.in. projekcje filmu o życiu Marii Curie-Skłodowskiej, spektakle teatralne, koncerty, wystawy – w tym wystawę znaczków i banknotów z wizerunkiem noblistki oraz wystawę „Maria i kwiaty” w Ogrodzie Botanicznym.

Specjalną ofertę przygotowano dla dzieci – słuchaczy Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, który ma w regionie sześć filii. Dzieci będą mogły uczestniczyć m.in. w warsztatach i pokazach chemicznych i fizycznych, a także w konkursie na najciekawszy eksperyment przyrodniczy. Specjalne konkursy i wykłady o dokonaniach noblistki uniwersytet będzie też organizował dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Maria Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Jej ojciec Władysław był nauczycielem fizyki i matematyki, a matka Bronisława przełożoną pensji dla dziewcząt. Po ukończeniu gimnazjum żeńskiego Maria kontynuowała naukę na Uniwersytecie Latającym (konspiracyjna szkoła wyższa dla kobiet, dla których wtedy edukacja na poziomie uniwersyteckim była niedostępna).

Przez kilka lat była guwernantką, m.in. na wsi w okolicy Płocka. W 1889 r. wróciła do Warszawy i uzupełniała wiedzę z chemii i fizyki w pracowni naukowej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Dwa lata później wyjechała do Paryża i rozpoczęła studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym w Sorbonie. Tam poznała Piotra Curie, z którym w 1895 r. wzięła ślub i przyjęła obywatelstwo francuskie.

Była prekursorką radiochemii. Do jej dokonań należą m.in. opracowanie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu.

Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla za osiągnięcia naukowe. Pierwszą z fizyki w 1903 r. – razem z mężem Piotrem Curie – za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Drugiego Nobla dostała dziedzinie chemii w 1911 r. za wydzielenie czystego radu i badania właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

Zmarła w 1934 r. na skutek anemii złośliwej i została pochowana w grobie rodziny Curie w Sceaux pod Paryżem. W 1995 r. szczątki Marii i jej męża przeniesiono do Panteonu w Paryżu.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest największą uczelnią we wschodniej Polsce, studiuje tu około 21 tys. młodzieży. Wśród studentów jest prawie 1,6 tys. cudzoziemców, głównie z Ukrainy i Białorusi, ale także z Japonii, Turcji, Ghany, Zambii.

UMCS został powołany 23 października 1944 r., decyzją Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach powstawały nowe wydziały, a po kilku reorganizacjach z UMCS wydzieliły się dwie inne lubelskie uczelnie: Akademia Medyczna – obecnie Uniwersytet Medyczny i Akademia Rolnicza – obecnie Uniwersytet Przyrodniczy.

foto. UMCS

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze