Madera: międzynarodowa pielgrzymka w setną rocznicę śmierci ostatniego cesarza Austrii – bł. Karola I
W setną rocznicę śmierci 1 kwietnia 1922 ostatniego cesarza Austrii bł. Karola I do Funchalu – głównego miasta tej portugalskiej wyspy na Maderze na Atlantyku, gdzie znajduje się jego grób, przybędzie międzynarodowa pielgrzymka.
Biorą w niej udział m.in. liczni członkowie rodu Habsburgów-Lothringen, zgromadzeń zakonnych oraz grupy katolików z Austrii i krajów sąsiedzkich. Organizatorem wydarzenia, które odbywa się także w intencji pokoju w Ukrainie, jest „Liga modlitewna Cesarza Karola”.
Mszę św. w miejscowym kościele Nossa Senhora do Monte (Matki Bożej z Góry) będą koncelebrowali prymas Węgier kard. Péter Erdő i biskup Funchalu – Nuno Bras da Silva Martins. Na popołudnie zaplanowano natomiast nabożeństwo modlitewne o pokój na świecie, przy czym centralnym tematem będzie wojna w Ukrainie.
>>> Beatyfikacja męczenników, w mieście nawrócenia św. Ignacego Loyoli
Przyjaciel pokoju
Austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że w kazaniu podczas mszy św. beatyfikacyjnej św. Jan Paweł II nazwał Karola „przyjacielem pokoju”. Powiedział, że dla ostatniego cesarza wojna była „czymś straszliwym”, a gdy objął on rządy w Austro-Węgrzech w czasie I wojny światowej, próbował podjąć inicjatywę pokojową Benedykta XV.
Papież Franciszek po raz ostatni złożył hołd bł. Karolowi w listopadzie 2016 r. podczas audiencji dla członków rodu Habsburgów. Po objęciu władzy w 1916 młody cesarz „ze wszystkich sił zaangażował się na rzecz pokoju”, nawet „ryzykując, że nie zostanie zrozumiany i że zostanie wyśmiany”, powiedział wówczas papież. Dodał, że z tego powodu Karol stanowi przykład, który jest „tak aktualny jak nigdy dotąd: możemy wzywać go jako orędownika, aby Bóg zachował pokój dla ludzkości”.
>>> Włochy: beatyfikacja zakonnicy zamordowanej przez satanistki
Kim był Karol I?
Urodzony 17 sierpnia 1887 w Persenbeugu w Dolnej Austrii Karol Habsburg wstąpił na tron po śmierci swego stryja Franciszka Józefa I w 1916 w samym środku I wojny światowej. W obliczu rozpadu monarchii austro-węgierskiej i powstania na jej terytorium nowych państw, a także w wyniku ogromnych nacisków ze strony ludności, dotkniętej głodem i wyczerpanej wojną, oraz utworzonej w tym czasie Rady Państwa, Karol zrzekł się władzy 11 listopada 1918 i w rok później wyemigrował do Szwajcarii. Po dwóch nieudanych próbach odbudowy państwa na Węgrzech w 1921 były już monarcha i jego żona Zyta zostali aresztowani i zesłani na Maderę, na którą przybyli w listopadzie 1921. W marcu 1922 Karol ciężko zachorował na panującą wówczas grypę „hiszpańską” i zmarł 1 kwietnia tegoż roku w obecności swojego najstarszego syna Ottona von Habsburga-Lothringena. Grób ostatniego cesarza znajduje się w kościele pielgrzymkowym Nossa Senhora do Monte w Funchal na Maderze.
Proces beatyfikacyjny Karola I Habsburga, którego wysiłki na rzecz pokoju cieszyły się powszechnym uznaniem, rozpoczęto już w rok po jego śmierci. Dzięki staraniom ówczesnego arcybiskupa Wiednia kard. Friedricha Gustava Piffla (1864-1932) szybko przeprowadzono wstępny etap na szczeblu diecezjalnym. W 2003 Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych potwierdziła wymagany cud za wstawiennictwem sługi Bożego. Błogosławionym ogłosił go (i 4 inne osoby) 3 października 2004 na placu św. Piotra w Watykanie św. Jan Paweł II. Była to ostatnia beatyfikacja, której przewodniczył zmarły pół roku później papież.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |