Mafia grozi katolickiej gazecie na południu Włoch

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wydawany w Kalabrii katolicki tygodnik włoski „Avvenire di Calabria” czuje się zagrożony przez działającą w regionie mafię (ndrangheta). Niedawno nocą wyważono drzwi wejściowe do redakcji, nic jednak nie zostało skradzione, poinformował wydawany w Mediolanie dziennik „Avvenire” podkreślając, że była to próba „typowego zastraszenia”.

Arcybiskup Kalabrii, Giuseppe Fiorini Morosini, powiedział, że być może pismo kogoś zdenerwowało. Cieszy go to, gdyż „oznacza, że dziennikarze poruszają drażliwe tematy i interesy”. Kilka dni przed włamaniem zniknął z redakcji elektroniczny klucz, służący do włączania alarmu. Włamywacze usunęli także nagrania kamery wideo.

Siedziba redakcji „Avvenire di Calabria” znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza i centrali lokalnej policji, które ze względu na bezpieczeństwo są monitorowane. Mimo to nie zarejestrowano żadnego nagrania z włamania.

Zdaniem arcybiskupa, to „zdarzenie nie jest przypadkowe”. Hierarcha zwrócił uwagę, że jego pismo zajmowało się m.in. badaniem powiązań władzy w regionie oraz „skandalem śmieciowym”. – W kraju takim jak nasz takie zaangażowanie stanowi alarm dla tych, którzy czują, że dotyczy to ich interesów – powiedział abp Morosini.

W ubiegłym tygodniu Watykan zapowiedział powołanie do życia międzynarodowej sieci dla walki z korupcją. Kościół rozważa też możliwość ekskomuniki dla członków zorganizowanej przestępczości.

Zobacz także
Wasze komentarze