fot. pixabay.com

Malezja: 41-latek poślubia 11-latkę; obrońcy praw człowieka oburzeni

Gwałtowną krytykę w wielu środowiskach Malezji wywołała wiadomość o poślubieniu przez 41-letniego miejscowego muzułmanina 11-letniej dziewczynki z sąsiedniej Tajlandii. Obrońcy praw człowieka określili „pana młodego” mianem „łupieżcy dzieci” i domagają się reformy prawa, aby położyć kres rozpowszechnionemu w tym islamskim kraju zjawisku zawierania małżeństw z dziećmi.

Do ślubu doszło 18 czerwca na południu Tajlandii, w regionie, w którym mieszka ponad 2 mln muzułmanów pochodzenia malajskiego, co stanowi ok. 24 proc. miejscowych mieszkańców, wyznających w większości buddyzm. Dziewczynka została trzecią żoną „pana młodego”, którego danych osobowych nie ujawniono, a o całym zdarzeniu stało się głośno dzięki portalom społecznościowym. W tej sprawie jego druga żona złożyła zeznania na posterunku policji w Gua Musang w malezyjskim stanie Kelantan.

Mimo ostrej krytyki, jaką wywołała ta wiadomość, w rozmowie z mediami mężczyzna podkreślił, że pozostanie ze swoją nową żoną. Obiecał ponadto, że metrykę małżeństwa otrzyma za 5 lat, gdy jego małżonka skończy 16 lat i dopiero wtedy zamieszkają razem. Wyjaśnił również, że już wcześniej rozmawiał z jej rodzicami, którzy zgodzili się na to „małżeństwo w zawieszeniu”. Dodał, że spotkał swą przyszłą oblubienicę w restauracji prowadzonej przez jego pierwszą żonę i dodał, że on i dziewczynka „są zakochani od trzech lat”.

Wicepremier Malezji Wan Azizah Wan Ismail, będący jednocześnie ministrem ds. kobiet, rodziny i rozwoju wspólnotowego, oświadczył, że „związek ten jest nielegalny” i nie zatwierdził go Sąd Islamski, a jest to niezbędne, gdyż „żona” nie osiągnęła jeszcze wieku dopuszczającego ją do małżeństwa. Jeśli wiadomość o zawarciu tego związku zostanie potwierdzona, mężczyźnie grozi kara więzienia do pół roku.

W Malezji przepisy islamskie i cywilne zezwalają na małżeństwa nieletnich. Zgodnie z prawem świeckim niemuzułmanie mogą się pobierać dopiero od 18. roku życia, podczas gdy muzułmanki mogą wychodzić za mąż już po ukończeniu 16 lat, pod warunkiem jednak wydania na to zezwolenia przez premiera stanu, w którym mieszkają. Dla wyznawców islamu minimalny wiek, umożliwiający zawarcie małżeństwa jest zasadniczo taki sam jak dla niemuzułmanów, mogą oni jednak uzyskać zgodę na wcześniejszy ślub, którą wydają trybunały religijne. Ponadto kodeks cywilny stanowi, że również rodzic lub opiekun prawny osoby niepełnoletniej może wydać własną zgodę na piśmie na ślub takiej osoby.

Wydział Prawny Syariah [prawo islamskie po malajsku] ujawnił, że w latach 2005-15 odnotowano w kraju 10240 małżeństw między dziećmi muzułmańskimi, czyli średnio ponad 1020 rocznie. Z kolei Krajowy Departament Rejestracji podał, że od 2011 do września 2015 w Malezji 2104 dziewczęta niemuzułmańskie między 16. a 18. rokiem życia wyszły za mąż, co daje średnią ok. 420 dziewcząt rocznie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze