Marsz dla Aleppo nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

Zainicjowany przez pochodzącą z Polski Annę Alboth Civil March For Aleppo (Marsz dla Aleppo) został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla – poinformował we wtorek na Facebooku portal uchodzcy.info. Marsz wystartował 26 grudnia 2016 r. z Berlina i dotarł do granic Syrii.

„Po usłyszeniu o nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla, ludzie, którzy w ubiegłym roku współtworzyli Civil March For Aleppo (CMFA), chcą bardzo mocno podkreślić i raz jeszcze skorzystać z okazji, by wezwać do pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii i powstrzymania wszystkich aktów przemocy na jej terytorium. Kolejną kwestią podkreślaną podczas marszu było odrzucanie przez państwa członkowskie UE wielu osób ubiegających się o azyl. Podczas gdy UE ma ograniczone uprawnienia do zakończenia konfliktu wewnątrz Syrii, nikt nie może kwestionować jej zdolności do przyjmowania uchodźców i osób potrzebujących ochrony międzynarodowej” – czytamy w oświadczeniu członków grupy Civil March For Aleppo.

Celem marszu, który wyruszył z Berlina 26 grudnia 2016 r. było zwrócenie uwagi na tragedię mieszkańców Aleppo. Wzięło w nim udział 3,5 tys. maszerujących osób z 62 krajów, którzy w ciągu 232 dni marszu przekroczyli granice 12 państw. Jak podkreślają organizatorzy, Civil March For Aleppo to także tysiące ludzi, którzy udostępnili miejsce do spania w szkołach, kościołach, meczetach i budynkach lokalnych społeczności oraz ci, którzy pomogli w organizacji poszczególnych wydarzeń i codziennym maszerowaniu.

4 tys. km od Berlina do Aleppo
Trasa marszu to ok. 4 tys. km; biegła od Berlina w Niemczech poprzez Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Macedonię, Grecję i Turcję do Aleppo w Syrii. Inicjatorką marszu jest polska dziennikarka i blogerka mieszkająca w Berlinie, Anna Alboth. Uczestnicy mieli przejść w odwrotnym kierunku trasę, jaką pokonały setki tysięcy uchodźców zmierzających z Syrii do Europy przez Turcję, Grecję i dalej tzw. szlakiem bałkańskim.

Zdjęcie: zniszczenia w Aleppo

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, od 2011 r. w walkach o kontrolę nad miastem straciło życie ok. 21,5 tys. cywilów – w samym Aleppo i wokół niego. Setki tysięcy ludzi uciekły z miasta, a wielu zapowiedziało, że do niego nie wróci w obawie przed odwetem sił rządowych. Aleppo, uznawane za jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie, było kiedyś stolicą gospodarczą i handlową Syrii, jej największym miastem i główną atrakcją turystyczną. Ogłoszenie laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze