Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, jak to jest być bratem papieża. Wymieniać codziennie jego imię w czasie Mszy św., w wersji oczywiście »papieskiej«, choć od pierwszych lat wołało się za nim, używając zdrobnienia” – pisze ks. Adam Pawlaszczyk w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”. „W ostatnich latach jesteśmy świadkami upadku kolejnych duchowych autorytetów i poważnych kryzysów w kościelnych wspólnotach. Dlaczego tak się dzieje? Jak rozpoznać problem i co zrobić, aby zapobiec niszczącym wspólnoty zjawiskom?” – o tym pisze z kolei ks. Przemysław Artemiuk.

Idziemy

„Prawdziwi decydenci, którzy mają wpływ na politykę i kierunki przemian społeczno-kulturowych rzadko osobiście startują w wyborach” – pisze ks. Henryk Zieliński na łamach „Idziemy”. Na łamach czasopisma podejmowany jest również temat masońskich tajemnic w Portugalii oraz ruchu LGBT.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” tematem tygodnia są zabobony i to, jak należy je odnosić do wiary w Boga. „Wiara zakorzeniona w miłości do Boga i w Bożej miłości do człowieka sprawia, że ludzie są wolni od różnego rodzaju przesądów. Dlatego trzeba żyć w wierze i żyć wiarą. Ona jest podstawą, ona jest trwałym gruntem, na którym można oprzeć całe swoje życie” – pisze redaktor naczelny. „Chcesz być bogaty? Uniknąć wypadku w czasie podróży? Poznać przyszłość? A może tylko odszukać zgubione klucze? Nic prostszego. Wystarczy wyrecytować odpowiednią modlitwę i… życzenie spełnione. Stop! Nie tak działa wiara!” – czytamy w tekście, który przygotował Ireneusz Korpyś.

Przewodnik Katolicki

„Brak księży staje się w Polsce rzeczywistym problemem. Bardzo prawdopodobne, że będzie się nasilał. Czy jesteśmy na to przygotowani?” – zastanawia się ks. Artur Stopka w najnowszym „Przewodniku Katolickim”. „Bóg kocha grzeszników, ale nienawidzi grzechu – to zdanie, którym szafujemy, by wyrazić swoją niezgodę na cudzą winę. Usprawiedliwiamy nim niechęć i agresję. Twierdzimy, że na wzór Boga nie atakujemy człowieka, tylko grzech lub ideologię. Jak to odróżnić?” – ten temat podejmuje z kolei Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” tematem numer jeden jest rozmowa ze Zbigniewem Nosowskim. „Jeśli w usuwaniu zła wszystkie oficjalne drogi w Kościele zawodzą, pozostają dziennikarstwo śledcze i ujawnianie faktów” – mówi redaktor naczelny kwartalnika „Więź”. „Tym, co mnie najbardziej przeraziło w liście bp. Janiaka, nie była nawet agresja wobec prymasa, tylko założenie, że autor znajdzie zrozumienie wśród adresatów swojego listu. A takiego założenia nie mógłby mieć bez wieloletniego doświadczenia, że takimi kategoriami w polskim episkopacie się myśli” – czytamy w rozmowie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze