Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o heroicznej posłudze sióstr zakonnych w czasie sierpniowego, warszawskiego zrywu. Szerzej opisuje ten temat Agata Puścikowska w książce „Siostry z powstania”, która właśnie pojawiła się na rynku. Ponadto w numerze też o tym, czym są fake newsy i dlaczego niszczą nasze życie publiczne, jak z nimi walczyć oraz o metodach rozpoznawania prawdy i kłamstw. Opowiada o tym redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, Bogusław Chrabota.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” między innymi komentarz do głośnej sprawy Konwencji Stambulskiej. „Każdy, kto się sprzeciwia Konwencji Stambulskiej, jest nazywany zwolennikiem przemocy wobec kobiet, a ze „zwolennikami przemocy” przecież się nie dyskutuje, ich należy izolować, przynajmniej politycznie” – pisze Marek Jurek.

Niedziela

„Najbardziej rozpoznawalna na Wschodzie świątynia Mądrości Bożej – Hagia Sophia była znakiem pokojowego współistnienia chrześcijan i muzułmanów. Była… do 24 lipca 2020 r., kiedy to zamieniono ją w meczet” – pisze ks. Jarosław Grabowski na łamach „Niedzieli”. Przeczytamy również o aniołach. „Anioł to ulubione słowo. Mówienie o aniołach budzi wciąż wiele ciekawości i pytań. W jakie anioły wierzymy? Czy tylko w te małe, słodkie, naiwne aniołki z obrazków czy książeczek na dobranoc?” – pisze ks. Grabowski.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy rozmowę Moniki Białkowskiej z przeorem klasztoru jasnogórskiego na temat tego, co wolno na Jasnej Górze. „Wiem, że Jasna Góra postrzegana jest jako bastion tej bardziej konserwatywnej części Kościoła w Polsce. Z pewnością przez wiele wydarzeń, jakie miały tu miejsce, zasłużyła sobie na to, by ją tak postrzegać. Ja jednak nigdy nie lubiłem takiego klasyfikowania na mapie Kościoła w Polsce: Łagiewniki, Toruń, Jasna Góra… To nas ogranicza i mocno upraszcza rzeczywistość kościelną. Będę się starał, żeby Jasna Góra była miejscem, do którego przyjść może każdy” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„W teologii sakramentu małżeństwa istnieje ciągłe napięcie między porządkiem łaski a prawem kanonicznym. Czasami mam wrażenie, jakby kanoniści chcieli nakazać Duchowi Świętemu, gdzie ma zstąpić” – mówi Marek Blaza SJ w rozmowie z Zuzanną Radzik. W „Tygodniku Powszechnym” Marcin Napiórkowski analizuje też, jak zmienia się nasze podejście do snu. „Sen długo pozostawał jednym z ostatnich obszarów życia, gdzie można było po prostu się zrelaksować i zdać na naturę. Spanie to spanie? Nic bardziej mylnego!” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze