Michał Jóźwiak: przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Szkolne lekcje religii nie miały zastąpić katechezy parafialnej, ale być jej dopełnieniem. W trzydziestą rocznicę powrotu religii do polskich szkół warto o tym przypominać” – pisze Szymon Babuchowski na łamach „Gościa Niedzielnego”. Tomasz Rożek pisze z kolei o tym, że Polska ma całkiem duże zasoby złota. „Brzmi dobrze, ale nie powinno nikogo zaskakiwać. W Polsce wydobycie złota prowadzono już wiele wieków temu. Wstrzymano je nie dlatego, że złota zabrakło, tylko dlatego, że przestało być opłacalne. Dzisiaj wracamy do tematu” – czytamy.

Idziemy

O przekształconym niedawno w meczet stambulskim kościele „In Hora”, który jest „encyklopedią sztuki bizantyjskiej”, o znajdujących się tam freskach i mozaikach opowiada bp Michał Janocha w rozmowie z Ireną Świerdzewską. W „Idziemy” przeczytamy również o katechezie w szkole. „Ziarno wiary zasiane w człowieku dzięki rodzicom i zaangażowaniu w życie Kościoła, szczególnie swojej parafii, może być rozwijane dzięki wiedzy zdobywanej na lekcjach religii. Gdy w pierwszych latach życia dziecka tego ziarna wiary zabraknie, wtedy szkolne lekcje religii stają się pierwszym miejscem, gdzie uczeń może poznać, kim jest Chrystus i jak wygląda życie wspólnoty Kościoła” – pisze Agnieszka M. Domańska.

Niedziela

W najnowszym numerze „Niedzieli” przeczytamy o funkcjonowaniu parafii. Nowy watykański dokument analizuje ks. Paweł Rozpiątkowski. „Parafie są naturalnym miejscem realizacji misji od prawie 2 tys. lat. Sposób i metody ich funkcjonowania zmieniały się wielokrotnie. Teraz – jak mówi najświeższy dokument z Watykanu – też przyszła pora na zmianę” – czytamy. Jak z przypadkowych ludzi tworzyć wspólnotę? To jest do zrobienia w polskiej rzeczywistości – przekonuje ks. Arkadiusz Paśnik, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Lublinie.

Przewodnik Katolicki

Anna Druś pisze w „Przewodniku Katolickim” o niewierzących dzieciach wierzących rodziców. „Buntują się na chodzenie do kościoła, nudzą się na religii, żyją w sprzeczności z katolicką moralnością. Dzieci wierzących rodziców nie zawsze przejmują od nich wiarę. Kultura laicka zaczyna przeważać nad rodzinnym przekazem wiary” – czytamy. Ks. Artur Stopka komentuje za to tweet papieża Franciszka o tym, że Bóg nie potrzebuje naszej obrony. „Krótki internetowy wpis na papieskim koncie wywołał w Polsce wielkie emocje. Dopatrywano się nawet sprzeczności z nauczaniem papieża Polaka” – pisze ks. Stopka.

Tygodnik Powszechny

„Żołnierze Chrystusa wkładają wiele wysiłku, by tworzyć wrażenie zdyscyplinowanych, groźnych i… pobożnych. To nowy zestaw w polskim Kościele” – zauważa Zuzanna Radzik w tekście „Bojówki różańcowe” opublikowanym na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Edward Augustyn opisuje z kolei sytuację księdza, który odkrył, że jego sakrament chrztu jest nieważny. „Osobisty problem ks. Hooda udało się szybko rozwiązać, ale dużo trudniej odkręcić to, co się przez trzy lata jego pracy nagmatwało. Nie mając ważnych święceń (a więc nie będąc księdzem) spowiadał, odprawiał msze, namaszczał umierających – a wszystko to nieważnie. Jedynie chrzcił zgodnie z prawem, bo – jak na ironię – do ważności chrztu nie jest potrzebny prawdziwy ksiądz, tylko prawdziwa formuła” – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze