fot. Pixabay

Michał Jóźwiak: przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii. 

Newsweek Polska

„Gdy opozycja próbuje odwołać Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu, PiS broni go jako człowieka o pięknym, opozycyjnym życiorysie. Tyle że w tym życiorysie jest zaskakująco wiele niedomówień” – pisze Aleksandra Pawlicka w okładkowym temacie najnowszego „Newsweeka”. „Pora przyjąć do wiadomości, że największy kryzys w Kościele dotyczy dziś sposobu sprawowania władzy. Jej degeneracji. Wielu biskupów wydaje się nie mieć świadomości, że szorujemy po dnie” – czytamy w rozmowie z dominikaninem, ojcem Maciejem Biskupem. 

Wprost

W najnowszym numerze tygodnika „Wprost” Mateusz Zieliński opisuje, jak wykuwały się zasady gry w piłkę nożną. „Na początku bramki nie miały poprzeczek, boisko mierzyło niemal 200 metrów, a drużyny grały systemem 1-1-8. Zanim piłka nożna zaczęła wyglądać tak, jak ją dzisiaj znamy, przeszła długą ewolucję, pełną ślepych zaułków i brytyjskich jednostek imperialnych” – czytamy. Joanna Miziołek bierze z kolei pod lupę temat powrotu Donalda Tuska do polityki. „W wewnętrznej dyskusji w Platformie Obywatelskiej politycy uznali, że Donald Tusk wraca. – Donald zapowiedział, że musi się spotkać z Budką. Wtedy zaproponuje, że przejmie przywództwo w Platformie. Pozostaje pytanie, czy Budka będzie chciał się podać do dymisji – przekonuje wyraźnie podekscytowany ważny polityk PO” – relacjonuje dziennikarka.

Do Rzeczy

„Platforma Obywatelska przypomina porzuconą żonę, która nie może zapomnieć »byłego« i gotowa jest spełnić każdą jego fanaberię, byle tylko wrócił. Tym kuszonym i błaganym »byłym« jest oczywiście Donald Tusk” – pisze Rafał A. Ziemkiewicz w „Do Rzeczy”. „Na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego znajduje się pięć spraw, w których osoby LGBT domagają się stworzenia w prawie możliwości zawierania tzw. małżeństw homoseksualnych lub związków partnerskich. Ich charakter jest precedensowy, a od decyzji Trybunału będzie zależała prawna ochrona małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Tymczasem, jak dowiedziało się »Do Rzeczy«, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Trybunał umorzy postępowanie, co może mieć w przyszłości negatywne skutki” – pisze z kolei Karol Gac.

Polityka

„Powoli przestaje się kojarzyć z nadzieją. Zamiast tego stał się beneficjentem wszelkich opozycyjnych rozczarowań. Szymon Hołownia cały czas jest na fali, chociaż stopniowo zaczynają się ujawniać ograniczenia jego projektu” – pisze Rafał Kalukin na łamach najnowszego numeru „Polityki”. Przeczytamy również o zmianach w prawie kanonicznym. „Po 14 latach konsultacji wewnątrzkościelnych papież Franciszek ogłosił zmiany w prawie kanonicznym dotyczącym kar za przestępstwa różnego rodzaju. Uwagę przykuły te, które odnoszą się do kar za nadużycia seksualne z udziałem duchownych i wszystkich osób pełniących funkcje w Kościele rzymskokatolickim. Zmiany doprecyzowują i dają nowe narzędzia działania” – czytamy.

Sieci

Stanisław Janecki opisuje na łamach tygodnika „Sieci” działania opozycji, które mają stanowić odwet wobec obozu rządzącego. Publicysta twierdzi, że chodzi z jednej strony o ukaranie Prawa i Sprawiedliwości, które swoimi rządami zakłóciło historyczny proces dochodzenia do optymalnego i ostatecznego ustroju – demokracji liberalnej. Z drugiej strony chodzi o anihilację nie tylko samego PiS, ale też wszelkich inicjatyw w przyszłości, które podążałyby drogą PiS. „Szczególna zemsta ma czekać sędziów i prokuratorów. Oczywiście oficjalnie pytanie o to istniejących stowarzyszeń zrzeszających prawników wywołuje oburzenie i zaprzeczenia, ale jest faktem, że listy proskrypcyjne powstają i docelowo mają objąć co najmniej kilka tysięcy osób” – twierdzi dziennikarz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze