fot. faustyna.pl

Mija 80 lat od śmierci siostry Faustyny Kowalskiej

Mija 80 lat od śmierci siostry Faustyny Kowalskiej – świętej, która przekazała światu orędzie o Miłosierdziu Bożym. W piątek w krakowskich Łagiewnikach będzie można wejść za klasztorną klauzurę i zobaczyć miejsce, w którym spędziła ona ostatnie dni życia.

Cela zakonna, w której zmarła s. Faustyna, jest normalnie niedostępna dla pielgrzymów. W piątek będzie można ją oglądać od 10.00 do 18.00. Niegdyś mieściła się tam infirmeria, gdzie przebywały chore siostry. Obecnie jest to oratorium czyli miejsce modlitwy sióstr, a w nim umieszczone zostały relikwie św. Faustyny – prochy z jej ciała oraz relikwie ponad 100 innych świętych i błogosławionych.

W kaplicy klasztornej w piątek sprawowane będą msze św. Podczas jednej z nich – w samo południe – obędzie się ceremonia przyjęcia nowych członków do Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, skupiającego osoby, które przez słowo, czyn i modlitwę przekazują światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu. Należą do niego osoby konsekrowane, kapłani i świeccy z 88 krajów.

Wieczorem w auli Jana Pawła II przy bazylice Miłosierdzia Bożego wystawiony zostanie oparty na „Dzienniczku” spektakl „Jestem z Tobą” w reżyserii Adama Woronowicza. Od godz. 21.00 do godz. 22.45 siostry i wierni będą czuwać w klasztornej kaplicy przy trumnie ze szczątkami s. Faustyny.

„Bardzo zależy nam na tym, by 80. rocznica odejścia siostry Faustyny przyczyniła się do niesienia w świat z nowym zapałem orędzia o Bożym Miłosierdziem. Trzeba, żeby ono dotarło do każdego człowieka, bo jak powiedział Jana Paweł II +w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój a człowiek szczęście+” – mówiła PAP rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia s. Elżbieta Siepak. Jak przypomniała, w tym roku niemal sąsiadują ze sobą 80. rocznica śmierci s. Faustyny i 100. odzyskania przez Polskę niepodległości. „To z Polski wyszła iskra Bożego Miłosierdzia. Polacy czują, że ich powinnością jest niesienie w świat orędzia o Bożym Miłosierdziu” – dodała.

Siostra Faustyna Kowalska zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach. Miała zaledwie 33 lata, 13 spędziła w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Pochodziła z ubogiej wielodzietnej rodziny rolników ze wsi Głogowiec. Ukończyła tylko trzy klasy szkoły podstawowej i w wieku 16 lat zaczęła pracować jako pomoc domowa. 1 sierpnia 1925 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej, a 30 kwietnia 1926 roku w czasie ceremonii obłóczyn otrzymała imię Maria Faustyna.

W zakonie pracowała w kuchni, ogrodzie, piekarni i przy furcie. Przebywała w kilku domach zgromadzenia, najdłużej w Płocku, Wilnie i Krakowie.

W 1934 r. zaczęła pisać „Dzienniczek”, w którym opisała swoje życie duchowe oraz orędzie o Miłosierdziu Bożym, z którym Jezus wysłał ją do całego świata. Zapisała, że 22 lutego 1931 r. w Płocku objawił jej się Pan Jezus, który polecił jej, by szerzyła kult Miłosierdzia Bożego i by postarała się o namalowanie obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Obraz ten powstał dzięki pomocy spowiednika s. Faustyny – ks. Michała Sopoćki – namalował go w Wilnie Eugeniusz Kazimirowski. W łagiewnickim sanktuarium znajduje się inny słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany przez Adolfa Hyłę. Malarz przekazał go klasztorowi jako wotum dziękczynne za ocalenie rodziny w czasie II wojenny światowej.

Osiem miesięcy życia – od grudnia 1936 do marca 1937 i cztery miesiące w 1938 r. – s. Faustyna spędziła w szpitalu na krakowskim Prądniku – wówczas były to Miejskie Zakłady Sanitarne, dziś Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Chorowała na gruźlicę płuc i przewodu pokarmowego. Do klasztoru powróciła 17 września 1938 r. – zmarła kilkanaście dni później.

W kwietniu 1993 r. Jana Paweł II zaliczył s. Faustynę do grona błogosławionych, a 30 kwietnia 2000 r. kanonizował ją. Jej „Dzienniczek” od pierwszego oficjalnego wydania w 1981 r. został przełożony na kilkadziesiąt języków, a sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odwiedza rocznie 2 mln pielgrzymów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze