Fot. cathopic

Milion odwiedzających Wadowice!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Milionowy zwiedzający przekroczy próg Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach pod koniec maja tego roku – mówi Anna Czajkowska, która odpowiada w placówce za kontakty z mediami.

„Do tej pory Muzeum odwiedziło blisko 947 tysięcy osób z całego świata. Milionowego zwiedzającego spodziewamy się pod koniec maja” – powiedziała Czajkowska. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 roku urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 roku. 18 lat temu rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 roku.

Zdjęcie: wnętrze muzeum

Rokrocznie wadowickie Muzeum odwiedza ponad 200 tys. osób. W ubiegłym roku ekspozycję w domu rodzinnym papieża-Polaka zobaczyło 212 tys. osób, a rok wcześniej 270 tys. osób. Trzeba jednak pamiętać, że w 2016 roku w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży i bardzo wielu pielgrzymów, którzy na nie przyjechali, odwiedziło także Wadowice.

Ekspozycja muzealna jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

Zobacz także
Wasze komentarze