Minister zdrowia Palestyny: od początku wojny zginęło 260 osób, 3200 rannych
Od początku toczącej się w Strefie Gazy wojny Hamasu z Izraelem na Zachodnim Brzegu Jordanu zginęło 260 osób, a 3200 zostało rannych – poinformowała na konferencji prasowej w Ramallah palestyńska minister zdrowia Mai al-Kaila, cytowana przez agencję Reutera.
Od ataku Hamasu na Izrael 7 października izraelskie siły bezpieczeństwa zintensyfikowały przeszukania i zatrzymania na Zachodnim Brzegu. Od tego czasu coraz częściej dochodzi też do starć miedzy żydowskimi osadnikami a Palestyńczykami. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) odnotowało w tym czasie 314 ataków osadników na Palestyńczyków.
We wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił politykę restrykcji wizowych przeciwko osobom zaangażowanym w przemoc na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym izraelskim osadnikom. Jak dodał, Izrael musi robić więcej, by pociągnąć ekstremistów do odpowiedzialności.
Pomoc humanitarna
Szefowa amerykańskiej agencji pomocy rozwojowej USAID, Samantha Power, która składa we wtorek wizytę w Al-Arisz w Egipcie, zapowiedziała kolejną, wartą 21 mln dol. transzę pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, a także dalsze, stopniowe zwiększanie funduszy pomocowych.
Nowe środki zostaną przeznaczone na produkty higieniczne, schroniska i żywność dla Palestyńczyków ze Strefy Gazy – wyjaśniła Power podczas wizyty w położonym w pobliżu przejścia granicznego ze Strefą Gazy w Rafah mieście Al-Arisz.
21 mln dol. to kolejna suma wyasygnowana przez amerykańską administrację na pomoc dla Palestyńczyków po 100 mln dol., o których przeznaczeniu poinformował w październiku sam prezydent Joe Biden. „Stany Zjednoczone będą nadal pracowały przez 24 godziny na dobę, aby pokonać przeszkody dyplomatyczne i logistyczne utrudniające dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy” – powiedziała Power. Obiecała ponadto, że fundusze przeznaczane przez Waszyngton na tę pomoc będą stopniowe zwiększane, aż „osiągną wymagany poziom”.
Również we wtorek ze Strefy Gazy ewakuowano do Egiptu siedmiu rannych oraz siedem autokarów transportujących cudzoziemców lub osoby z podwójnym obywatelstwem, a do palestyńskiej enklawy wjechało 50 ciężarówek z pomocą humanitarną, w tym dwie cysterny z paliwem – podaje CNN.
Ludzie opuszczający Strefę wyjeżdżają przez przejście graniczne w Rafah, a po jego egipskiej stronie przeprowadzana jest kontrola bezpieczeństwa. Porozumienie między Egiptem, Izraelem i Hamasem pozwalające na wywiezienie niektórych osób ze Strefy Gazy, zostało wynegocjowane za pośrednictwem Kataru w koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi. Nie wiadomo jednak dokładnie, ile osób zdołało opuścić Strefę dzięki tej umowie – przekazuje CNN.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |