Misjonarz z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z gwiazdą

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup Czesław Stanula, misjonarz ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Biskup Stanula został odznaczony za „wybitne zasługi w działalności misyjnej, za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i społecznej”. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył minister Adam Kwiatkowski, a o nominacji poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Argentyna i Brazylia
Czesław Stanula urodził się 27 marca 1940 r. w Szerzynach (Małopolska). W 1957 r. wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) w Tuchowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 lipca 1964 r. W tym samym roku wyjechał na misje do Argentyny, gdzie pracował jako katecheta w szkołach, jako profesor w Wyższej Szkole Katechezy w prowincji Del Chaco oraz jako duszpasterz rodzin w Buenos Aires.

Następnie został przeniesiony do Brazylii w celu założenia misji redemptorystów. Tam sprawował funkcję wikariusza generalnego diecezji Bom Jesus da Lapa, później proboszcza miejscowej parafii. Pracował jako rektor Sanktuarium Dobrego Jezusa oraz profesor Studium Nauczycielskiego, wykładając psychologię i filozofię. W tamtych latach napisał i wydał „Mały Katechizm Popularny” dla ubogiej społeczności.

W 1989 r. Czesław Stanula został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii. Następnie, jako biskup diecezjalny Itabuna, odpowiadał za duszpasterstwo rodzin w 24 diecezjach. Przez cztery lata był przewodniczącym Episkopatu Brazylijskiego Regionu Północno-Wschodniego. Przyczynił się do założenia Wydziału Medycyny przy Uniwersytecie Stanowym Santa Cruz w Itabuna-Ilheus.

Biskup opublikował wiele artykułów i wydał wiele książek o tematyce społeczno-kulturalno-religijnej, za co w 2012 r. został przyjęty w poczet członków Akademii Literackiej w Itabuna. W 2017 r., po ukończeniu 77. roku życia, papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Stanuli z funkcji biskupa diecezjalnego w Itabuna.

W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego, Orderem Krzyża Niepodległości i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Ma kilka klas, Krzyż Komandorski z Gwiazdą jest drugą z kolei.

Zdjęcia: Ks. bp Czesław Stanula uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał minister Adam Kwiatkowski, fot: Krzysztof Sitkowski, KPRM 

Galeria (4 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze