8 lat wojny w Syrii: miliony dzieci nie wiedzą, co to pokój

fot. arch./ERDEM SAHIN, EPA

8 lat wojny w Syrii: miliony dzieci nie wiedzą, co to pokój

W piątek (15 marca) minęło osiem lat od rozpoczęcia krwawej wojny w Syrii. Organizacje międzynarodowe i katolickie przygotowały raporty na temat sytuacji w tym kraju, w którym nie osiągnięto jeszcze pokoju, chociaż tzw. Państwo Islamskie wydaje się być pokonane a przynajmniej jest coraz słabsze.

Zdjęcie: Syria, rok 2016, fot. PAP/EPA

Dzieci, które nie zaznały pokoju

UNICEF podaje, że w ubiegłym roku w walkach, eksplozjach, atakach za szkoły i szpitale zginęło ponad tysiąc dzieci. Najmłodsi cierpią jednak z wielu innych powodów: braku pożywienia, wody, dachu nad głową, pomocy lekarskiej oraz edukacji. Ponad 2,5 mln syryjskich dzieci znalazło schronienie w pobliskich krajach. Organizacja Save the Children podaje, że po 8 latach konfliktu 4 mln dzieci nigdy nie zaznały dnia pokoju, jedno na dwoje potrzebuje pomocy humanitarnej, a jedno na troje nie uczęszcza do szkoły. Pozostałe 2,5 mln zostało ewakuowanych wewnątrz samej Syrii.

Fabrizio Cavalletti, odpowiedzialny z ramienia włoskiej Caritas za region Bliskiego Wschodu i Północną Afrykę podzielił się z Radiem Watykańskim najważniejszymi danymi z najnowszych raportów: „W tym roku dossier skupia się szczególnie na tym, że nie można mówić o zakończeniu konfliktu, bądź to dlatego, że w niektórych regionach wojna trwa nadal, bądź z racji tego, że skutki wojny ciągle występują i są bardzo dotkliwe”

Zdjęcie: Fabrizio Cavalletti, fot. EPA

„Choć strony konfliktu uległy osłabieniu, to jednak konsekwencje wojny nadal są odczuwane w wielu aspektach. Ważnym elementem jest sytuacja w krajach ościennych, które przyjęły uchodźców syryjskich, szczególnie w Turcji, Jordanii i Libanie. W tym momencie, z tych krajów uchodźcy nie powracają, ponieważ warunki w samej Syrii na to nie pozwalają. To jednak od dłuższego czasu stwarza ogromną presję w tych krajach, które są już na krawędzi zapaści z powodu tak znaczącej obecności syryjskich uchodźców” – dodał Cavalletti.

Jeszcze pół roku temu 8 mln Syryjczyków pozostawało bez podstawowej pomocy humanitarnej. O sytuacji w Syrii i kapłańskiej posłudze, tam na miejscu, rozmawialiśmy z Syryjczykiem – ks. Sammim Hallakiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze