Afrykański kardynał: zmiany klimatyczne są wynikiem chciwości
Kongijski kardynał Fridolin Ambongo Besungu uważa, że spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne są „grzechem strukturalnym” i „moralnym skandalem”. Sprzyja temu „bezduszna obojętność i egoistyczna chciwość” – napisał arcybiskup Kinszasy w artykule dla brytyjskiego magazynu „The Tablet”. Kryzys klimatyczny prowadzi „do zniszczenia naszej planety, do zniszczenia życia ubogich i do krzywdy przyszłych pokoleń”, ubolewał i podkreślił, że Afryka wzywa światowych przywódców, liderów biznesu i decydentów do wysłuchania „krzyku ubogich i krzyku ziemi”.
Zdaniem kardynała, „za kryzys klimatyczny w dużej mierze jest odpowiedzialna globalna Północ” i dlatego musi mieć swój „sprawiedliwy udział w jego rozwiązaniu”. Oznacza to przejęcie inicjatywy w zakresie redukcji emisji, zapewnienie finansowania na rzecz dostosowania do zmian klimatu, strat i szkód oraz pomoc krajom globalnego Południa w osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju.
>>> Dominikanka z Kamerunu: misyjna codzienność nie zawsze jest kolorowa
Oznacza to przejęcie inicjatywy w zakresie redukcji emisji, zapewnienie finansowania na rzecz dostosowania do zmian klimatu, strat i szkód oraz pomoc krajom globalnego Południa w osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju. „Rozwiązania tego kryzysu nie powinny być kontynuacją obecnego podejścia business-as-usual”, napisał kard. Ambongo. Tłumaczył, że to podejście jest „w pierwszej kolejności odpowiedzialne za stworzenie problemu” i w ostatecznym rachunku służy jedynie „wzbogaceniu bogatych narodów i jednostek kosztem ubogich na świecie”.
Fale upałów w Afryce
Ostatnie fale upałów w północnej Afryce spowodowały ogromne straty i zniszczenia społeczne i gospodarcze, pobiły rekordy temperatury i poważnie zakłóciły systemy rolnicze i żywnościowe w regionie, który już głoduje – przypomniał kardynał. Na początku roku burze i cyklony spustoszyły południową Afrykę i Madagaskar. A Afryka Wschodnia stoi przed „najgorszym kryzysem żywnościowym od pokolenia”, wywołanym przez ekstremalną suszę. W Afryce Zachodniej zalewane są całe miasta; konflikty, które tlą się od lat, zaostrzają się z powodu przesiedleń spowodowanych klimatem.
>>> Siostra Rachela Kaczmarek OP o codzienności kameruńskich dzieci [WIDEO]
Jako obiecujące rozwiązania kard. Ambongo wskazał kluczowe zasady katolickiej nauki społecznej, takie jak dobro wspólne, sprawiedliwość społeczna między pokoleniami, troska o „wspólny dom”, czy „opcja preferencyjna na rzecz ubogich”.
62-letni kard. Ambongo jest również wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru (SECAM) i przewodniczącym komisji SECAM ds. sprawiedliwości, pokoju i rozwoju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |