Chrystus Rio de Janerio

Fot. pixabay

Ameryka Łacińska: CELAM wybierze nowe władze

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 13 do 18 maja trwa w Tegucigalpie, stolicy Hondurasu, 37 zwyczajne zgromadzenie ogólne Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Koordynuje ona prace 22 konferencji episkopatów krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Spotkanie ma charakter wyborczy i programowy. Jego uczestnicy – przewodniczący i delegat ds. CELAM z każdej konferencji biskupiej, ustępujące Prezydium CELAM oraz szefowie jej siedmiu wydziałów – wybiorą nowe władze Rady na lata 2019-2023.

Dotychczasowy wiceprzewodniczący CELAM bp Carlos María Collazzi z Urugwaju nie wyklucza, że podczas zgromadzenia może zostać podjęta decyzja o zwołaniu kolejnej Konferencji Ogólnej Episkopatu Ameryki Łacińskiej, gdyż od poprzedniej, która odbyła się w 2007 r. w Aparecidzie, upłynęło już 12 lat.

W Tegucigalpie mowa jest też o migracji, o panującej się w tym regionie świata korupcji, a także o decyzjach papieża Franciszka w sprawie zwalczania wykorzystywania seksualnego w Kościele. Z kolei prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet przedstawi zagadnienie synodalności.

Zobacz także
Wasze komentarze