EPA/SHAHZAIB AKBER

Watykańskie orędzie na Ramadan i święto Id al-Fitr

Wzorem lat poprzednich, bp Miguel Ángel Ayuso Guixot – Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosował specjalne orędzie na miesiąc Ramadan i święto Id al-Fitr. – My, muzułmanie i chrześcijanie, zostaliśmy wezwani do otwartości wobec innych, uznawania ich za braci i siostry. W ten sposób możemy zburzyć mury wzniesione ze strachu i niewiedzy i razem szukać mostów przyjaźni, które są kluczowe dla dobra całej ludzkości – napisał.

Poniżej pełna treść orędzia (tłumaczenie, śródtytuły i zdjęcia od redakcji):

Drodzy Bracia i Siostry Muzułmanie,

Ramadan – miesiąc postu modlitwy i jałmużny, jest także miesiącem wzmacniania duchowej więzi, przyjaźni muzułmańsko-chrześcijańskiej. Dlatego korzystając z okazji, chciałbym życzyć Wam spokojnego i owocnego przeżycia Ramadanu.

Wspólne wartości

Nasze religie zapraszają nas „do trwania w zakorzenieniu w wartościach pokoju; do obrony wartości wzajemnego zrozumienia, braterstwa ludzkiego i harmonijnego współistnienia; do przywrócenia mądrości, sprawiedliwości i miłości” [„O ludzkim braterstwie dla pokoju i światowego współistnienia”, Abu Dabi, 4 lutego 2019].

fot. LUCA ZENNARO, PAP/EPA.

My, muzułmanie i chrześcijanie, zostaliśmy wezwani do otwartości wobec innych, uznawania ich za braci i siostry. W ten sposób możemy zburzyć mury wzniesione ze strachu i niewiedzy i razem szukać mostów przyjaźni, które są kluczowe dla dobra całej ludzkości. W ten sposób w swoich rodzinach, a także instytucjach politycznych, społecznych i religijnych kultywujemy nową drogę życia, na której nie ma miejsca na przemoc, a szanuje się osobę ludzką.

Dialog jest najważniejszy

W związku z tym zachęcamy do dalszego rozwijania kultury dialogu jako środka współpracy i jako metody pogłębiania wiedzy o sobie nawzajem. W tym kontekście chciałbym przypomnieć słowa papieża Franciszka, który w trakcie wizyty w Kairze podkreślił trzy podstawowe wytyczne prowadzenia dialogu i rozszerzania wiedzy o wyznawcach różnych religii: „obowiązek tożsamości, odwaga inności oraz szczerość intencji” [Adresowane do uczestników Międzynarodowej Konferencji dla Pokoju, Centrum Konferencyjne Al-Azhar, Kair, 28 kwietnia 2017].

fot. EPA/ALI HAIDER

Aby szanować różnorodność, dialog musi dążyć do promowania prawa każdego człowieka do życia, do integralności fizycznej i podstawowych wolności takich jak wolność sumienia, myśli i wyznania. Obejmuje to wolność do życia zgodnie z wiarą jednostki zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej. W ten sposób chrześcijanie i muzułmanie, jak bracia i siostry, mogą pracować razem dla wspólnego dobra. 

Pragnę, aby gest i przesłanie braterstwa odbiły się echem w sercach tych wszystkich, którzy sprawują władzę w dziedzinach życia społecznego i obywatelskiego całej ludzkiej rodziny i mogą nas doprowadzić do wprowadzenia w życie nie jedynie postawy tolerancji, ale także prawdziwego i spokojnego współistnienia. 

Z serdecznymi, braterskimi pozdrowieniami, szacunkiem dla naszej przyjaźni w imieniu Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, przekazuję szczere najlepsze życzenia na owocny miesiąc Ramadanu. Radosnego Id al-Fitr”. 

Watykan, 29 marca 2019 r. 

Biskup Miguel Ángel Ayuso Guixot, Sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

***
Tłumaczenie: Maksymilian Nagalski

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze