fot. cathopic.com

Argentyna: episkopat wzywa do wielkiej modlitwy w intencji kobiet i życia

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na niedzielę 8 marca – w Międzynarodowy Dzień Kobiet – Komisja Wykonawcza Argentyńskiej Konferencji Biskupiej zapowiedziała ogólnonarodową modlitwę w intencji kobiet i życia. Wezwano wszystkich biskupów do koncelebrowania w tym dniu w narodowym sanktuarium maryjnym w Luján koło Buenos Aires mszy św. pod hasłem „Tak dla kobiet, tak dla życia”.

 

„Zapraszamy cały lud Boży oraz wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli do włączenia się w tę wspólną modlitwę wraz z Maryją Panną z Luján, Patronką Narodu Argentyńskiego” – napisali hierarchowie w oświadczeniu z tej okazji. Wskazali, że chodzi nie tylko o kobiety, ale także o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, zagrożone przez zapowiedź zalegalizowania aborcji w tym południowoamerykańskim kraju.

Ustawa zagrożeniem dla życia

W przemówieniu, wygłoszonym 2 marca na oficjalne rozpoczęcie sesji zwyczajnej parlamentu, prezydent Argentyny Alberto Fernández zapowiedział kilka różnych projektów ustaw, dotyczących m.in. gospodarki, przezwyciężenia kryzysu społecznego i reformy wymiaru sprawiedliwości. Ale znalazł się tam również projekt przepisów znoszących dotychczasową karalność aborcji, która była tam dopuszczalna jedynie w kilku ściśle określonych przypadkach. Jednocześnie szef państwa ogłosił jeszcze jeden projekt, tym razem mający zapewnić pomoc ciężarnym i zagwarantować im prawa razem z prawami dzieci w ciągu pierwszego tysiąca dni życia.

>>> Lekarze, którzy ratują życie w jaskini

Od pewnego czasu episkopat argentyński wypowiada się z zatroskaniem o projekcie nowej ustawy, przestrzegając przed wszelkimi możliwymi następstwami ewentualnej legalizacji przerywania ciąży. Dotychczas jest ona tam dopuszczalna w przypadku, jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu lub gdy stanowi zagrożenie dla zdrowia matki. Nowe przepisy chcą depenalizacji aborcji ze wszystkimi jej skutkami, mimo sprzeciwu Senatu sprzed dwóch lat, gdy prezydentem kraju był Mauricio Macri.

Kościół będzie zawsze bronił życia

W swym orędziu na Boże Narodzenie 2019 biskupi powtórzyli swój wcześniejszy argument, w którym stwierdzili, iż propozycja rządowa jest „niewłaściwa” i podkreślili, że naród opowiada się za „godnością oraz za świętą i niepodważalną wartością życia”.

W dwa dni po swym ukonstytuowaniu się Komisja Wykonawcza episkopatu odwiedziła 18 grudnia 2019 r. nowo wybranego prezydenta Alberto Fernándeza. Rozmawiano m.in. o walce z ubóstwem, strzeżeniu dzieła stworzenia i planach niekaralności aborcji. Komunikat biskupów po tamtym spotkaniu stwierdzał, iż wyrazili oni „zaskoczenie a zarazem niezadowolenie i zatroskanie z powodu protokołu, przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia, który w praktyce zatwierdzał swobodną aborcję”. Hierarchowie podkreślili, że „Kościół zawsze jasno i zdecydowanie bronił i będzie bronił życia od poczęcia”.

Zobacz także
Wasze komentarze