Kraków: artyści "Solidarni z Aleppo"

W ramach akcji pomocy dla syryjskiego miasta Aleppo na Bulwarze Wołyńskim w Krakowie pod hasłem „Co może przynieść nowy dzień” odbył się w niedzielę koncert „Solidarni z Aleppo”. Wystąpili m.in. Dariusz Malejonek, Kasia Kowalska, Marek Piekarczyk i Halina Mlynkova.

„Nasz koncert jest gestem solidarności z ludźmi, którzy w tym momencie potrzebują pomocy i może to być gest nie tylko symboliczny, ale namacalna i wymierna pomoc – przeliczana na żywność, wodę, koce i ubrania” – powiedział jeden z prowadzących koncert Grzegorz Miśtal.

„Moi drodzy byłym w Aleppo i widziałem wspaniałych ludzi – pełnych ducha, ofiarności i męstwa, którzy chcą, żeby Aleppo powstało z martwych, tak jak Warszawa po 1944 roku. Ze mną jest dzisiaj Adeb Chamuon – świetny muzyk z Aleppo, mój przyjaciel, który zaśpiewa razem ze mną. Powinniśmy pomóc, a wiem, że Polacy mają wielkie serca – pomagajmy” – zaapelował ze sceny Dariusz Malejonek. W trakcie koncertu prezentowano materiały filmowe ze zniszczonego wojną Aleppo. Prowadzący wydarzenie – Magdalena Steczkowska i Grzegorz Miśtal – przypomnieli, że koncert towarzyszy 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, poświęconej nie tylko obiektom światowego dziedzictwa, ale także dziedzictwu w zagrożeniu.

„Na liście dziedzictwa zagrożonego znalazło się także Aleppo. Ta syryjska perła pełna zabytków dosłownie na naszych oczach zamienia się w ruinę. Odbudowa syryjskich miast, odbudowa Aleppo to obowiązek nas wszystkich” – podkreślił Miśtal. „A Polakom, w obliczu naszych doświadczeń historycznych, szczególnie – wystarczy przypomnieć sobie jak kilkadziesiąt lat temu, po wojnie wyglądała Warszawa” – dodała Steczkowska.

Podczas koncertu odbyła się kwesta, a uczestnicy koncertu mogli wysyłać SMS na specjalny numer, dzięki któremu można pomóc potrzebującym (72 052 z hasłem SYRIA, koszt 2,46 zł z VAT). Zebrane pieniądze zostaną przekazane działającej w Syrii od 2013 r. organizacji Caritas Polska. W koncertu wzięli udział: Dariusz Malejonek, Maleo Regge Rockers, Kasia Kowalska, Marek Piekarczyk, Sebastian Karpiel-Bułecka, Halina Mlynkova, Magda Steczkowska, Milo Kurtis, Adeb Chamuon, Mateusz Szemraj, Ray Wilson, Natalia Sikora, BeMy oraz orkiestra Grzegorza Urbana. Na zakończenie zaśpiewali wszyscy artyści razem z dziećmi.

Od początku trwania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie zbierane są także pieniądze na rzecz mieszkańców Aleppo. Od czwartku do niedzieli przy kościele Mariackim stał namiot – punkt informacyjny, w którym można było nie tylko przekazać darowiznę, ale również dowiedzieć się więcej o potrzebach mieszkańców Aleppo. Koncert był organizowany przez TVP oraz Narodowe Centrum Kultury. Akcja charytatywna „Solidarni z Aleppo” została objęta honorowym patronatem wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdaleny Gawin. Partnerzy to 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Kraków, Telewizja Polska.

O związkach między ochroną światowego dziedzictwa kulturowego, zniszczonego w wyniku konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych, a dokumentacją rozmawiali również eksperci podczas niedzielnego seminarium, które towarzyszyło 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Szczególnym przypadkiem, omawianym podczas spotkania, jest wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO warszawskiego Starego Miasta wraz Zamkiem Królewskim w 1980 r., któremu towarzyszy umieszczenie dokumentacji Biura Odbudowy Stolicy na światowej liście UNESCO „Pamięć Świata”.

Podczas spotkania uczestnicy otrzymali publikację „Zapisy Terroru. Warszawa” przygotowaną przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, podkreślającą nie tylko materialne i kulturowe niszczenie miasta, ale także różnorodne formy eksterminacji polskich obywateli.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze