Benin: 10 zobowiązań Kościoła w 160-lecie ewangelizacji
Z okazji przypadającego w 2021 roku 160-lecia ewangelizacji Beninu tamtejsi biskupi podjęli 10 zobowiązań na przyszłość. Publikacja ich tekstu zwieńczyła jubileuszowe obchody, które trwały od 17 do 20 listopada.
Pierwszym zobowiązaniem jest rzeczywiste nawrócenie do Jezusa Chrystusa poprzez autentyczną wiarę, daleką od jakiegokolwiek synkretyzmu i opartą na zgłębianiu słowa Bożego i gorliwym przyjmowaniu sakramentów Kościoła.
Kolejne zobowiązanie dotyczy autentycznej jedności członków Kościoła, aby tworzyć misyjną rodzinę Bożą. W tym celu Kościół w Beninie postanawia wyciszyć podziały, żyjąc w konkretnej i skutecznej solidarności. Będzie też od tej pory synodalny, pracując nad włączeniem w swe działania wszystkich jego części składowych, walcząc z klerykalizmem, laicyzmem i wykluczeniem.
W centrum działań duszpasterskich będą znajdować się ubodzy, a jednocześnie położony zostanie większy nacisk na słuchanie ludzi młodych. Kościół zobowiązał się też do wprowadzenia autonomii finansowej oraz wzmocnienia swej obecności w sferze społecznej.
>>>Afryka. „Żywi zmarli” to ważna część rodziny [MISYJNE DROGI]
Benińscy biskupi postanowili również wspierać fundamentalną jedność między teologią duchowością i katechizacją, jak też kontynuować inkulturację. Mają też być od tej pory prorokami działającymi na rzecz sprawiedliwości, pojednania i pokoju, ujawniającymi zło we wszystkich jego formach.
Choć pierwsi misjonarze przybyli na te ziemie już w 1495 r., a kolejni w XVII w., to jednak prawdziwa ewangelizacja rozpoczęła się dopiero w 1861 r. wraz z przybyciem z Europy dwóch misjonarzy ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA). Ich pracę utrudniał zabójczy dla Europejczyków klimat. Tylko w latach 1861-1900 zmarło tam 30 misjonarzy. W 1883 r. papież Leon XIII ustanowił prefekturę apostolską Dahomeju, a w 1901 r. mianował pierwszego biskupa dla tego kraju, pochodzącego z Francji. Pierwszy rodzimy kapłan przyjął święcenia w 1928 r. Lokalna hierarchia kościelna powstała w 1955 r. Pierwszym rodzimym biskupem został rok później ks. Bernardin Gantin, metropolita Cotonou w latach 1960-71, późniejszy kardynał-prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów i dziekan Kolegium Kardynalskiego. Po 160 latach ewangelizacji katolicy stanowią jedną trzecią wśród 12 mln mieszkańców Beninu. Są tam też protestanci i muzułmanie (po niemal 25 proc. ludności), zaś 18 proc. ludności wciąż wyznaje tradycyjne religie plemienne.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |