fot. oblaci.pl

Biskup arktycznej północy z odwiedzinami w Obrze

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskup Wiesław Krótki OMI, ordynariusz diecezji Churchill – Zatoka Hudsona w Kanadzie Północnej, odwiedził Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Uczestniczył w modlitwach porannych wspólnoty zakonnej oraz przewodniczył Eucharystii dla scholastykatu. Podczas spotkania z klerykami dzielił się doświadczeniem misyjnym z posługi wśród Inuitów. Jednocześnie była to dla niego wizyta w Alma Mater, bowiem 19 czerwca 1990 r.  w murach obrzańskiej świątyni otrzymał święcenia prezbiteratu z rąk abp. Jerzego Stroby, metropolity poznańskiego.

O. Wiesław Krótki OMI urodził się 12 czerwca 1964 r. w Istebnej. Dzieciństwo spędził w Jaworzynce. Jest absolwentem Niższego Seminarium Duchownego, które oblaci prowadzili w Markowicach. Wstąpił do Zgromadzenia w 1983 r., składając pierwszą profesję zakonną w domu nowicjatu w Kodniu n. Bugiem. Profesję wieczystą złożył 8 września 1988 r. Po święceniach przez kilka miesięcy posługiwał w duszpasterstwie parafialnym w Poznaniu, a następnie w październiku 1990 r. wyjechał do Kanady, aby wspomóc misjonarską posługę oblatów w prowincji Manitoba. W diecezji Churchill – Zatoka Hudsona pełnił funkcję proboszcza w: Igloolik (1991–1993); Gjoa Haven wraz z misjami w Kugaaruk i Taloyoak (1993–2001) oraz ponownie w Igloolik razem z misjami w Pond Inlet, Arctic Bay i Hall Beach (2001–2013). Papież Benedykt XVI ustanowił go ordynariuszem diecezji Churchill – Zatoka Hudsona 16 lutego 2013 r. Sakrę otrzymał od bp. Reynalda Rouleau OMI 30 maja 2013 r. Zastąpił go na stanowisku ordynariusza tejże diecezji.

Diecezja Churchill Zatoka Hudsona obejmuje obszar Nunavut, najmłodszego terytorium północnego Kanady. W większości zamieszkiwana jest przez Inuitów (poprawna nazwa Eskimosów) i obejmuje kanadyjską Arktykę. Liczba katolików na tym obszarze sięga 9000. Administracyjnie diecezja podzielona jest na 17 wspólnot parafialnych lub misyjnych. Posługuje w niej siedmiu prezbiterów: dwóch kapłanów diecezjalnych oraz pięciu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W pracy duszpasterskiej pomagają im diakon stały, brat zakonny, siostry zakonne oraz kilku świeckich odpowiedzialnych za liturgię słowa na terenach misyjnych, gdzie nie ma kapłana. Miejscowym językiem, którym włada również bp Krótki, jest inuktitut.

Działalność misyjna Kościoła na tym terenie rozpoczęła się formalnie w 1912 r. Do miejscowości Chesterfield Inlet przybyli wtedy Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Do dziś stanowią większość duchowieństwa posługującego w diecezji, której ordynariuszem jest bp Wiesław Krótki.

Galeria (6 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze