fot. EPA/RUNGROJ YONGRIT

Bp J. Sridarunsil: w Tajlandii jest ponad 2 tys. osób konsekrowanych – kobiet i mężczyzn

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
W Kościele katolickim w Tajlandii działa obecnie 35 żeńskich zgromadzeń zakonnych z 1378 siostrami, 22 zgromadzenia męskie, do których należy 456 zakonników, 7 stowarzyszeń życia apostolskiego z 41 członkami i 3 zakony monastyczne, liczące 164 osoby. Dane te przedstawił bp Joseph Pradhan Sridarunsil SDB na spotkaniu Franciszka z ok. tysiącem kapłanów, kobiet i mężczyzn konsekrowanych, seminarzystami i katechistami w kościele św. Piotra w Bangkoku.

Witając ojca świętego 73-letni biskup diecezji Surat Thani na południu kraju podkreślił, że katolicy tajscy są częścią kontynentu azjatyckiego, na którym „ludzie są bardzo dumni ze swych wartości religijnych i kulturalnych, obejmujących umiłowanie milczenia i kontemplacji, prostotę, harmonię, nieprzywiązywanie wagi do dóbr materialnych, niestosowanie przemocy, ducha twardej pracy, dyscyplinę, umiarkowane życie, pragnienie wiedzy i poszukiwania filozoficzne”.

Mówca wskazał, że już w pierwszym okresie istnienia Kościoła w Tajlandii, którego ziarna zasiali misjonarze dominikanie, osoby zakonne odgrywały w nim ważną rolę. Obecnie działa tam 35 żeńskich zgromadzeń zakonnych z 1378 siostrami, 22 zgromadzenia męskie, liczące 456 zakonników, 7 stowarzyszeń życia apostolskiego z 41 członkami i 3 zakony monastyczne ze 164 osobami.

Fot. cathopic

– Są oni jak mała świeca, zapalona przez Chrystusa dla dobra ubogich, najbardziej narażonych i wykluczonych – powiedział biskup. Przypomniał, że ewangelizacja tego kraju rozpoczęła się w 1669 i trwa do dzisiaj, odpowiadając na wyzwania naszych czasów.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Kościół w Tajlandii stoi w obliczu tych samych problemów, jakie występują gdzie indziej, w tym spadku powołań kapłańskich i zakonnych. – Mimo to nadal pracujemy razem jako Kościół, głosząc Dobrą Nowinę – przekonywał hierarcha. I dodał, że konferencja biskupia jego kraju powołała niedawno Stowarzyszenie Misji Zagranicznych Tajlandii (TMS), „aby dzięki naszym kapłanom i zakonnikom złagodzić potrzeby sąsiednich krajów”, przy czym rośnie liczba kandydatów do tego nowego stowarzyszenia.

– Kościół Tajlandii pełni swą służbę w wielkiej różnorodności posług, a to, co ważne, to nasze żywe świadectwo miłości Boga, Jego współczucia i Jego sprawiedliwości w społeczeństwie – zakończył swe przemówienie bp Sridarunsil.

Zobacz także
Wasze komentarze