Rio de Janeiro, Brazylia, fot. unsplash

Brazylia: modlitwa o powołania

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 1981 roku sierpień w kościele w Brazylii jest obchodzony jako miesiąc powołaniowy. Stał się szczególnym czasem modlitwy, refleksji i działań na rzecz powołań.

Mówiąc o powołaniu nie zawęża się tego słowa tylko do powołania do stanu kapłańskiego czy życia zakonnego, ale również do życia w rodzinie i powołania osoby świeckiej do głoszenia Słowa Bożego. W tym roku, biorąc pod uwagę ograniczenia spowodowane pandemią COVID-19, komisja episkopatu Brazylii ds. życia konsekrowanego wraz z Konferencją Wyższych Przełożonych Zakonnych przygotowała specjalny program modlitwy o budzenie powołań.

fot. EPA/JAGADEESH NV

Tegoroczny temat: „Umiłowany i powołany przez Boga” inspiruje i pozwala rozpoznać, że każdy człowiek jest kochany przez Boga, powołany przez Ojca i posłany do pełnego życia z powołaniem, które jako chrześcijanin może realizować na różne sposoby zarówno w Kościele jak i w społeczeństwie.

>>> Potrzebna jest modlitwa za nowe powołania kapłańskie

Motto miesiąca brzmi: „Jesteś cenny w moich oczach. Kocham cię” (Iz 43,1-5). Ten cytat z Proroka Izajasza pojawia się w adhortacji apostolskiej „Christus vivit” papieża Franciszka i przypomina, że Bóg nas kocha i że nigdy nie powinniśmy w to wątpić, nawet jeśli w życiu mogą nam się przydarzyć trudne chwile. W każdych okolicznościach jesteśmy kochani nieskończenie. Miesiąc powołaniowy chce podkreślić, że zostaliśmy powołani do miłości.

Stolica Brazylii, miasto Brasília, fot. unsplash

Biorąc pod uwagę ograniczenia związane z możliwością organizacji imprez masowych, program miesiąca oparty jest na jest transmisjach wykładów, modlitw, koncertów na portalach społecznościowych Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (@cnbbnacional). W każdy poniedziałek sierpnia odbędzie się koncert nawiązujący do powołania, które jest rozważane w poszczególnym tygodniu, a w każdą środę sierpnia będzie odmawiany różaniec w intencji powołań transmitowany przez katolickie stacje telewizyjne.

Pierwszy tydzień, z okazji obchodzonego 4 sierpnia wspomnienia św. Jana Maria Vianneya, patrona proboszczów, poświęcony jest powołaniu diakonów, kapłanów i biskupów. Drugi tydzień sierpnia, kiedy w Brazylii obchodzony jest Dzień Ojca, poświęcony jest powołaniu ojca, matki i dzieci oraz życiu w rodzinie. Trzeci tydzień sierpnia, z okazji obchodzonego w nim Wniebowzięcia Matki Bożej, poświęcony jest powołaniu do życia konsekrowanego. Ostatni tydzień miesiąca poświęcony jest powołaniu świeckich chrześcijan i ich różnym posługom we wspólnocie Kościoła.

Zobacz także
Wasze komentarze