Bukareszt: Cerkiew prawosławna apeluje o dialog

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do modlitwy w intencji ojczyzny, a także podjęcia działań na rzecz pokoju, dialogu i odpowiedzialności społecznej w obliczu demonstracji antyrządowych i represji w Bukareszcie oraz głównych miastach kraju zaapelowała Rumuńska Cerkiew Prawosławna.

W oświadczeniu wydanym przez Patriarchat Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego wyrażono zaniepokojenie niedawnymi wydarzeniami, w których doszło do przemocy, a których ofiarami są zarówno cywile, jak i policjanci. W protesty przeciwko władzy i korupcji zaangażowało się wielu Rumunów mieszkających na stałe poza granicami państwa.

Demonstrujący domagali się dymisji rządu i zwołania przedterminowych wyborów. Prezydent kraju – Klaus Iohannis – zdecydowanie potępił „brutalną interwencję policyjnych oddziałów prewencyjnych”. Rannych zostało 440 osób, wśród nich są także policjanci. Rumunii mieszkający za granicą w większości zdecydowanie nie popierają rządzącej obecnie Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Poza granicami Rumunii mieszka od trzech do pięciu milionów Rumunów, co stanowi ok. 20 proc. zasobów siły roboczej tego kraju.

Rumuński Kościół Prawosławny podkreśla swoją neutralność w kwestiach politycznych, a jednocześnie prawo do wypowiadania się w kwestiach społecznych, jako „czynnik pokoju społecznego”. Jednocześnie zaapelował o modlitwę, pokój, dialog i odpowiedzialność społeczną. „Nienawiść, przemoc i polaryzacja społeczeństwa nie służą dobru ojczyzny” – przekonuje Rumuński Kościół Prawosławny.

85 proc. Rumunów należy do Kościoła prawosławnego.

Bukareszt: Cerkiew prawosławna apeluje o dialog
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze