Coraz więcej katolików w Japonii

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do Japonii przybywa coraz więcej migrantów – katolików, którzy stają się dużym wyzwaniem dla tamtejszej wspólnoty Kościoła. W niektórych parafiach odprawiane są już Msze w innych językach, nie tylko w angielskim.

Zdjęcie: panorama Tokio

Nowy duch i wielka praca
Kościół w Japonii staje się coraz bardziej wielonarodowy, szczególnie dzięki napływowi młodych katolików z Filipin i Wietnamu. Nie jest to łatwe doświadczenie, ale z drugiej strony wspaniałe wyzwanie dla naszego Kościoła – stwierdził pracujący tam misjonarz. Meksykanin ojciec Ignacio Martinez dodał, że społeczeństwo japońskie się starzeje i choć z jednej strony starość niesie z sobą wielkie doświadczenie życiowe, to z drugiej napływ młodych katolików z innych krajów, o silnej, dynamicznej wierze wnosi nowego ducha, na którego trzeba się otworzyć.

Inny z pracujących tam misjonarzy, również Meksykanin o. Antonio Camacho Muñoz przyznał, że Japonia jest krajem zasadniczo zamkniętym i nieufnym wobec obcokrajowców i z tego powodu przed wspólnotą Kościoła katolickiego otwiera się wielka praca, aby zrozumieć, jak ich przyjąć. W niektórych kościołach już rozpoczęto celebracje Mszy w innych językach.

Jako inny znak otwierania się Kościoła w Japonii o. Martinez podał ostatnie dwie nominacje biskupów. Po raz pierwszy ordynariuszem Tokio został Japończyk, który wcześniej przez lata pracował jako misjonarz w Afryce, a biskupem innej japońskiej diecezji (Naha) został Amerykanin, pracujący od lat w Japonii.

Zobacz także
Wasze komentarze