epa05761838 Migrants wash themselves using water from a barrel heated by a fire underneath it at the abandoned customs warehouse in Belgrade, Serbia, 30 January 2017. Migrants mostly from Afghanistan are struggling in the freezing temperatures that have hit Serbia in last couple of days. Low temperatures have caused traffic disruptions and cut off some rural parts of the country. EPA/KOCA SULEJMANOVIC Dostawca: PAP/EPA.

Wspólna inicjatywa Kościołów w Polsce i Niemczech na rzecz Syrii

Przebieg ostatniego spotkania Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec relacjonował biskupom uczestniczącym w 379. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim bp Jan Kopiec. Ordynariusz gliwicki, który należy do grupy kontaktowej, poinformował m.in. o pomyśle stworzenia wspólnego projektu pomocowego na rzecz Syrii.

Ostatnie spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbyło się w dniach 14-16 maja w Paradyzu. 

Bp Jan Kopiec przyznał, że jeszcze pięć czy dziesięć lat temu spotkania przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec zdominowane były przez kwestie historyczne. „Dzisiaj rozmawiamy o aktualnych wyzwaniach i kłopotach, bo nie ukrywamy, że zarówno Kościół w Niemczech, jak i w Polsce, boryka się z licznymi problemami, którym trzeba wyjść naprzeciw” – powiedział ordynariusz gliwicki.

Podczas ostatniego spotkania polscy i niemiecki biskupi podjęli rozważania nt. małżeństwa i rodziny. Tłem dla dyskusji była papieska adhortacja apostolska „Amoris Letitia” i jej następstwa, zwłaszcza w odniesieniu do właściwego zrozumienia sensu papieskich wskazań. „Dodatkowo strona niemiecka informowała nas o różnych kłopotach związanych z projektem dopuszczenia do interkomunii strony protestanckiej w małżeństwach mieszanych” – powiedział bp Kopiec. Jak przyznał, to temat obszerny i wciąż jeszcze niezałatwiony.

Podczas obrad pojawił się także pomysł podjęcia wspólnego projektu Caritas Deutschland i Caritas Polska dotyczącego pomocy dla Syrii. – Nowością byłoby to, że działania na rzecz tego projektu podejmowałyby oba episkopaty – -zauważył bp Kopiec.

Jako przykład takiej współpracy hierarcha wskazał na możliwość zorganizowania zbiórki ofiar w obu Kościołach i przeznaczenie pozyskanych środków na konkretny projekt na terenie Syrii. „Nawet była propozycja, by delegacja wysokiego szczebla episkopatu Polski i Niemiec pojechała do Syrii” – poinformował bp Kopiec. Jak wyjaśnił, mogłoby to pomóc w rozpropagowaniu tej formy pomocy.

Polscy i Niemieccy biskupi rozmawiali także o zaplanowanej na grudzień konferencji klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach. „Obie strony są zainteresowane kwestiami ekologicznymi, podobnie jak cały świat” – zauważył bp Kopiec. „Troska o czyste środowisko, o jego poszanowanie, a także akcent teologiczny w tej kwestii są ogromnie istotne” – dodał ordynariusz gliwicki. Strona niemiecka, zwłaszcza ordynariusz Bambergu abp Ludwig Schick, który brał udział w dwóch poprzednich konferencjach klimatycznych, jest bardzo zainteresowana, by wesprzeć Kościół w Polsce w formułowaniu rożnego rodzaju programów ekologicznych.

Inny z tematów poruszanych podczas spotkania grupy kontaktowej dotyczył Fundacji Maksymiliana Kolbe. Powołana 12 lat temu przez obie konferencje biskupie – polską i niemiecką – ma na celu umacnianie wysiłków prowadzących do pojednania w Europie. „Zaczęło się oczywiście od relacji polsko-niemieckich, natomiast dzisiaj owo budowanie pokoju i pojednania – na co zwraca uwagę strona niemiecka – powinno zostać rozciągnięte także na obszar Bałkanów, Ukrainy, czy Albanii” – wyjaśnił bp Kopiec. Jak dodał, to kwestia rozwojowa, bo „w budowaniu pokoju i umiejętnego wybaczania sobie mamy jeszcze bardzo wiele do zrobienia”.

Kolejne spotkanie Grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec odbędzie się w Bambergu w Niemczech na początku maja przyszłego roku.

Gremium to pracuje regularnie od 1995 roku. Jego zadaniem jest wymiana doświadczeń Kościoła w obydwu krajach, wspólne inicjatywy konferencji episkopatów i poszczególnych ich instytucji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze