fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Czy przed wizytą papieża Kongo może liczyć na pokój?

Miesiąc przed rozpoczęciem wizyty papieża Franciszka w Demokratycznej Republice Konga tamtejsi biskupi zaapelowali o zakończenie walk w prowincji Kiwu Północne, którą na początku lipca ma odwiedzić Ojciec Święty. – Koszmar wojny trwa już zbyt długo. Prosimy walczących o opamiętanie – napisali członkowie Krajowej Konferencji Biskupiej Konga (CENCO).

W swoim oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie pogorszeniem się warunków bezpieczeństwa w Kiwu Północnym w wschodniej części kraju, a szczególnie w okolicach Rutshuru i Nyiragongo. Jest ono spowodowane nasileniem walk między kongijskim wojskiem a rebeliantami z ugrupowania M23, które w 2021 r. wznowiło działania zbrojne po tym, jak w 2013 r. złożyło broń.

fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Władze w Kinszasie oskarżyły sąsiednią Rwandę o wspieranie rebeliantów. Z kolei władze w Kigali oskarżyły Demokratyczną Republikę Konga o pomaganie Demokratycznym Siłom Wyzwolenia Rwandy (FDLR) – rwandyjskim rebeliantom, którzy mają swoją bazę w Kiwu Północnym. Do napięcia między obu państwami doszło po tym, jak rząd Rwandy ujawnił porwanie dwóch żołnierzy przez FDLR, obwiniając o współudział kongijskie władze. Dzięki mediacji rządu Angoli porwani żołnierze zostali uwolnieni. CENCO podkreśliła, że niestabilna sytuacja w Kiwu Północnym jest pożywką dla napięć w całym regionie Wielkich Jezior. Zwróciła uwagę, że do walk doszło kilka tygodni po spotkaniach w Nairobi z udziałem głów państw tego regionu z szefami zbrojnych ugrupowań. Podjęli oni wówczas zobowiązanie do połączenia wysiłków w celu zaprowadzenia pokoju w Demokratycznej Republice Konga.

Apostoł pojednania

– Mieszkańcy regionu Wielkich Jezior dążą do trwałego pokoju za sprawą lepszej współpracy, na której skorzystają przyszłe pokolenia. – Tym bardziej, że naród kongijski mobilizuje się na przyjęcie w lipcu Ojca Świętego papieża Franciszka, który przyjeżdża jako budowniczy pokoju i apostoł pojednania. Niesprawiedliwa i niehonorowa jest próba odbierania temu narodowi tej chwili szczęścia, która będzie źródłem błogosławieństwa dla całej Demokratycznej Republiki Konga – napisali biskupi.

fot. pixabay.com

Papież Franciszek ma odwiedzić w dniach 2-5 lipca stołeczną Kinszasę i Gomę, stolicę Kiwu Północnego. Kolejnym etapem jego afrykańskiej podróży będzie Dżuba w Sudanie Południowym w dniach 5-7 lipca. Prowincje wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga są od lat terroryzowane przez zbuntowane oddziały zbrojnych milicji. Ma to związek z konfliktami etnicznymi i walką o dostęp do cennych zasobów mineralnych. W ostatnich latach rośnie także liczba islamskich ekstremistów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze