fot. PAP/EPA/JOAO RELVAS

Diecezja kaliska pomaga ofiarom handlu ludźmi w Afryce

Diecezja kaliska włączyła się w kampanię „WOLNI – nieWOLNI”: rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi w Afryce”. Na ten cel udało się zebrać 100 tys. zł. Biskup kaliski Damian Bryl przekazał symboliczny czek na ręce dra Radosława Malinowskiego z Fundacji HAART Kenya, która od 2010 r. ratuje, rehabilituje i reintegruje ofiary handlu ludźmi.

Kampania „WOLNI – nieWOLNI” przy udziale Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i Fundacji HAART Poland rozpoczęła się w diecezji kaliskiej 30 lipca w ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, a zakończyła 18 października w Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

>>> Afryka: proces synodalny a rola kobiet konsekrowanych w Kościele

Diecezja kaliska już po raz drugi zaangażowała się w projekt Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

– Kościół jest misyjny i chcemy tą misyjnością żyć na co dzień. Dzięki Bogu z naszej diecezji w wielu krajach świata pracują misjonarze, ale chcemy też tę naszą misyjność wyrażać w konkretnych większych akcjach. W tym roku udzielimy pomocy osobom, które doznały niewoli. Bardzo poruszył nas ten temat, że w XXI w. dzieją się jeszcze takie rzeczy i dlatego szukaliśmy sposobów, aby w konkretny sposób pomóc osobom, które znalazły się w tej dramatycznej sytuacji. Jesteśmy bardzo poruszeni dobrym i ofiarnym sercem naszych diecezjan. Korzystając z okazji chciałbym wyrazić moją wdzięczność i szacunek, bo zaangażowanie wielu księży i parafian w tą cenną inicjatywę było bardzo duże – mówił biskup kaliski Damian Bryl.

Obecny na spotkaniu podsumowującym kampanię „WOLNI – nieWOLNI” ks. prof. Waldemar Cisło przypomniał, że w ubiegłym roku diecezja kaliska włączyła się w akcję sponsoringu pakietów edukacyjnych dla młodych mam w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar. Wtedy udało się zebrać 75 tys. zł, za co zakupiono 150 maszyn do szycia. – Te 150 maszyn dało nadzieję i przywróciło godność kobietom, które najczęściej są samotnymi matkami – powiedział dyrektor sekcji polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

>>> Afryka: bezprecedensowy kryzys żywnościowy

Duchowny akcentował, że postawa biskupa kaliskiego i diecezjan pokazuje, że zauważenie człowieka będącego w potrzebie jest bardzo istotne. – Dziękujemy ks. biskupowi Damianowi Brylowi za jego postawę i ufamy, że inne diecezje będą brały z was przykład, bo może to nie jest diecezja najbogatsza, ale ma coś niezmiernie cennego, czyli dobre serce i za to bardzo dziękujemy – podkreślał ks. Cisło.

Dr Radosław Malinowski z Fundacja HAART Kenya zaznaczył, że spotkał się z wielką życzliwością kapłanów i wiernych diecezji kaliskiej. – W każdej parafii, w której gościliśmy spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem zarówno księży jak i parafian, którzy po Mszach św. podchodzili do nas i pytali o sytuację osób, które są zniewolone. Kilka tygodni temu udało nam się uratować 30 osób z Kenii. Dzięki pozyskanym środkom pieniężnym z diecezji kaliskiej będziemy mogli teraz pomóc tym osobom – stwierdził założyciel Fundacji HAART Kenya.

fot. pixabay.com

W diecezji kaliskiej za akcję odpowiadał ks. Piotr Przybył, diecezjalny referent ds. misji. – Zachęceni doświadczeniem z poprzedniej akcji dla diecezji Bouar podjęliśmy dwojakie działania. Pierwszą formą były dowolne zbiórki do puszek na poszczególne pakiety w parafiach naszej diecezji. Po drugie zaangażowanie wolontariuszy Fundacji HAART Kenya goszczących w parafiach pozwoliło zapoznać się parafianom z problemem niewolnictwa. Owoce wizyt w tych parafiach były większe niż prowadzonych zbiórek. To pokazuje rolę świadectwa, które jest bardzo ważne – powiedział ks. Przybył.

Koordynatorem tej kampanii był Tomasz Zawal, dyrektor Biura PKWP w Poznaniu.

Spotkanie podsumowujące akcję było okazją do wręczenia Pierścienia św. Józefa Kamili Krytowskiej, wieloletniej działaczce „Misji Kalisz”.

>>> Afryka: katolicy, protestanci i muzułmanie współpracują na rzecz pokoju

Wcześniej można było wysłuchać trzech wykładów. O. prof. Jarosław Różański OMI mówił o klasycznym niewolnictwie w północnym Kamerunie. Ks. prof. Waldemar Cisło wygłosił prelekcję nt. „Ochrona najsłabszych misją PKWP w Afryce. Edukacja dzieci i jej rola w walce z niewolnictwem”. Z kolei dr Radosław Malinowski ukazał jak wygląda skuteczna i realna pomoc w rehabilitacji ofiar handlu ludźmi.

Zwieńczeniem wydarzenia było nabożeństwo różańcowe w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu w intencji ofiar współczesnego handlu ludźmi.

Fundacja HAART Kenya jest organizacją założoną przez Polaka – Radosława Malinowskiego, która od 2010 r. ratuje, rehabilituje i reintegruje ofiary handlu ludźmi. Poprzez swoje schronisko HAART Kenya jest w stanie zaoferować realną pomoc na miejscu, gdzie przebywają uratowane osoby. Ofiary handlu ludźmi, zarówno kobiety, jak i dzieci, są w stanie powrócić do normalnego życia w społeczeństwie dzięki programowi rehabilitacji i reintegracji. Ponieważ handel ludźmi ma destrukcyjny wpływ tak na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, rehabilitacja i reintegracja ofiar handlu ludźmi trwa od kilku miesięcy do nawet dwóch lat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze