fot. cathopic.com

Ekwador: polskie zakonnice stworzyły wyjątkowy dom dla ubogich dzieci

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Naszym zadaniem jest stworzyć dom otwarty na przyjęcie każdego dziecka – podkreśla polska misjonarka s. Eliza Olejnik ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek. W Santo Domingo de los Colorados w Ekwadorze siostry benedyktynki prowadzą żłobek i dom dziecka. Niedawno uruchomiły „Kołyskę Życia”, wzorowaną na znanych w Polsce „Oknach Życia”.

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek jest jedynym polskim zgromadzeniem żeńskim pracującym w Ekwadorze. Siostry obecne są w tym kraju od 1996 r. We wspólnocie jest sześć sióstr i jedna postulantka. Cztery z nich są Polkami.

>>> Okna Życia to nie nowość. Ratują dzieci niemal od 1000 lat!

Siostry benedyktynki prowadzą w Ekwadorze żłobek dla 40 dzieci i duży Dom dziecka Hogar Valle Feliz (Dolina szczęścia). Dzieci pochodzą z rodzin bardzo biednych i często rozbitych. W domach pełnych często panuje analfabetyzm, a aby przeżyć zbiera się surowce wtórne, których sprzedaż stanowi źródło utrzymania rodziny.

„Staramy się czynić ich dzieciństwo bardziej szczęśliwym. Pomagamy, by mogły się uczyć, przyjmujemy do domu dziecka, szukamy różnych dróg pomocy. Kiedy w domach panuje nędza i brakuje dosłownie wszystkiego, dziecko staje się najmniej chronionym członkiem rodziny. Nie tylko jest często wysyłane do pracy, by ułatwić przeżycie rodzin, ale równie często pozostawia się je same sobie, co w krótkim czasie powoduje, iż dziecko staje się narzędziem w rękach dilerów narkotyków czy wykorzystywane do filmów dziecięcej pornografii” – podkreśla misjonarka.

„Chcemy stworzyć dzieciom dom przyjazny, harmonijny, bezpieczny, kolorowy. Uczyć je jak należy pokonywać z pokorą i odwagą nieuniknione trudności, jak dojrzewać w klimacie szacunku do innych osób i służyć z miłości” – podkreślają siostry.

Zobacz także
Wasze komentarze