Deportowani migranci ze Stanów Zjednoczonych przybywają do Gwatemali, fot. EPA/EDWIN BERCIAN

ONZ: ochrona przed pandemią nie może zamykać ścieżek do azylu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców wydał specjalnie oświadczenie w związku z pandemią COVID-19.

>>> Wojna w Syrii: rozpoczyna się 10 rok syryjskiej Kalwarii

Publikujemy treść oświadczenia:

Gdy cały świat mobilizuje się do walki z wirusem COVID-19, wiele państw słusznie wprowadza wyjątkowe środki, m.in. ograniczając transport lotniczy czy podróże zagraniczne. Życie codzienne wielu ludzi na całym świecie po prostu stanęło w miejscu albo uległo przeobrażeniom na skalę, której nikt wcześniej nie przewidział.

Jednak wojny i prześladowania trwają nadal. Dziś na całym świecie ludzie wciąż zostawiają swoje domy, żeby ratować swoje życie. Coraz bardziej niepokoją mnie wprowadzane przez niektóre państwa obostrzenia, które mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania możliwości ze skorzystania z prawa do azylu.

Hiszpania: migranci przetrzymywani w Centrum dla internowanych cudzoziemców Aluche z powodu możliwych zakażeń koronawirusem, fot. EPA/JuanJo Martín

W kontekście dzisiejszego kryzysu wszystkie państwa muszą zarządzać swoimi granicami zgodnie ze swoimi potrzebami. Ale efektem tego zarządzania nie może być zamknięcie ścieżek do azylu czy zmuszanie ludzi, by wracali tam, gdzie grozi im niebezpieczeństwo.

Rozwiązania już istnieją. W przypadku zagrożenia dla zdrowia można wprowadzić specjalne procedury przesiewowe, wraz z badaniami, kwarantanną i innymi rozwiązaniami. Dzięki temu osoby chcące ubiegać się o azyl będą bezpieczne i pod kontrolą władz, przy jednoczesnym poszanowaniu dla standardów ochrony międzynarodowej, której celem jest przecież ratowanie życia.

W tych trudnych czasach nie zapominajmy o tych, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami. Oni – tak samo jak my – potrzebują dziś solidaryzmu i troski bardziej niż kiedykolwiek.

fot. EPA/EDWIN BERCIAN

Przeczytaj też >>> Chleb nasz powszedni [ROZMOWA] 

Przeczytaj też o pomocy uchodźców dla lekarzy walczących z pandemią koronawirusa >>> Uchodźczynie z Czeczenii szyją w Gdańsku maseczki ochronne dla pracowników szpitali 

Zobacz także
Wasze komentarze