Ekwadorski arcybiskup przypomina: kto uczestniczy w aborcji, sam się ekskomunikuje z Kościoła
Kto uczestniczy w dobrowolnej aborcji, sam się ekskomunikuje z Kościoła – przypomniał metropolita Guayaquil, abp Luis Gerardo Cabrera Herrera. Wyjaśnił on stanowisko Kościoła wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego Ekwadoru, dotyczącej dopuszczalności aborcji z powodu gwałtu.
Po wywiadzie, jakiego udzielił na ten temat dziennikowi „El Universo” z 25 grudnia ub.r., w którym stwierdził, iż sędziowie Trybunału „są ekskomunikowani”, niektóre media informowały, że ekskomunikowała ich Ekwadorska Konferencja Biskupia. Tymczasem, jak wskazał hierarcha w wyjaśnieniu przesłanym agencji ACI Prensa, ekskomunika oznacza „wyjście ze wspólnoty Kościoła”. „Bezpośrednie uczestnictwo w aborcji” powoduje pozostawanie poza tą wspólnotą – wskazał abp Cabrera. „Dlaczego? Dlatego, że jest to zbrodnia. Ale oczywiście, przy całej lawinie teorii i ideologii o prawach, które znieczuliły, uśmierzyły sumienia ludzi, myślą oni, że nic się nie dzieje. A jest to grzech ciężki, bardzo ciężki, bo odbiera życie, skraca istnienie człowieka” – wskazał przewodniczący Ekwadorskiej Konferencji Biskupiej.
>>> Brazylia: parlament przeciwko finansowaniu aborcji i zmiany płci u dzieci
Kto ekskomunikuje?
Podkreślił, że ekskomunika jest karą, ustaloną w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kanon 1331) za niektóre poważne przestępstwa lub grzechy, takie jak: kazirodztwo, morderstwo, gwałt, popełnianych dobrowolnie i świadomie przez członków Kościoła katolickiego.
„Ekskomunika nie dotyczy zatem instytucji ani osób wyznających inne przekonania filozoficzne lub religijne” – stwierdził hierarcha.
Zadał pytanie: „Kto ekskomunikuje?” i odpowiedział, że „osoby odbiegające od zasad etycznych i duchowych Kościoła katolickiego same się ekskomunikują”; „nie przestając być jego członkami, oddzielają się od życia sakramentalnego”.
Aborcja poważnym przestępstwem i grzechem
Arcybiskup Guayaquil oświadczył, że „dobrowolna aborcja jest poważnym przestępstwem i grzechem”. Stanowisko to „opiera się na argumentach medycznych, prawnych, etycznych i duchowych”. Dlatego „uznaje się i broni życia na wszystkich jego etapach, od poczęcia do naturalnej śmierci”. Kto więc uczestniczy bezpośrednio lub pośrednio w dobrowolnej aborcji odłącza się „od zasad Kościoła”.
Na zakończenie abp Cabrera wyjaśnił, że „ekskomunika jest karą poprawczą, stosowaną wyłącznie wobec członków Kościoła katolickiego, którzy popełniają poważne przestępstwa lub grzechy, aby mogli je rozpoznać i zmienić swoje postępowanie”.
„Ekskomunika nie dotyczy zatem instytucji religijnych, a tym bardziej cywilnych” – napisał hierarcha.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |