Fot. Marcin Wrzos OMI

Figuil: jubileusz 50 lat pracy w Kamerunie oblatów z Polski

Zakończyły się, w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Figuil, obchody jubileuszu 50-lecia pracy oblatów z Polski w Kamerunie. Wzięło w nich udział ponad 10 tys. wiernych z Kamerunu, Nigerii i Czadu.

Do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Figuil w Kamerunie od 1975 r. przychodzą piesze pielgrzymki, a ikonę przywieźli przyjeżdżający tu do pracy misyjnej Polacy. Dzięki ich trwającej 50 lat pracy rozwinął się chrześcijańsko północny Kamerun. Skodyfikowali język i kulturę Guidarów, wśród których szczególnie ewangelizują. Są też znani z pracy duszpasterskiej wśród Pigmejów Baka.

Fot. Marcin Wrzos OMI

>>>Pielgrzymka do sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Figuil
– Francuscy oblaci rozpoczęli posługę w Kamerunie i Czadzie tuż po drugiej wojnie światowej. Przełożony pierwszej ekipy misjonarzy, o. Yves Plumey OMI, w 1955 r. został mianowany biskupem Garoua, diecezji obejmującej wówczas cały obszar Kamerunu północnego. Widząc w latach sześćdziesiątych rosnące potrzeby misji, a jednocześnie spadek powołań we Francji, biskup zwrócił się o pomoc do Polaków. W 1968 r. odwiedził Polskę i wraz z ówczesnym prowincjałem, o. Józefem Kamińskim OMI, podjęli starania u polskich władz PRL o pozwolenie na wyjazd misjonarzy. Starania te zakończyły się powodzeniem i pierwszych czterech oblatów z polskiej prowincji: oo. Eugeniusz Jureczko – późniejszy biskup Yaokadouma, Tadeusz Krzemiński, Józef Leszczyński i Czesław Szubert, w styczniu 1970 r. wypłynęło z Marsylii na statku Acapulco w kierunku nowej misji – komentuje obecny na uroczystościach o. prof. UAM Paweł Zajac OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN.

Fot. Marcin Wrzos OMI

>>>Gawędziarz i kierowca
Oprócz oblatów francuskich w Kamerunie oczekiwali ich dwaj oblaci polskiego pochodzenia, należący do zachodnioeuropejskich jurysdykcji we Francji i Beneluksie: oo. Paul Michalak i Feliks Strużek, od kilku lat pracujący w Afryce wraz z oblatami francuskimi. 17 lutego zainaugurowano oficjalnie posługę „grupy zwanej Polską w Kamerunie”. Dało to początek niezwykłej epopei misyjnej, którą przez minione pół wieku intensywnie przeżywała cała polska prowincja, posyłając kolejnych oblatów oraz starając się o zaplecze finansowe i wsparcie materialne, w dużej mierze pozyskiwane dzięki Przyjaciołom Misji. Warto też przypomnieć, że 45 lat temu, na zaproszenie polskich oblatów, do Kamerunu przybyły Siostry Służebniczki NMP, które w Figuil założyły dom macierzysty, dziś centrum dla kilku klasztorów Sióstr i ich różnorodnej i owocnej działalności misyjnej.

Fot. Marcin Wrzos OMI

>>>Misjonarz peryferii [MISYJNE DROGI]
W czasie mszy św. jubileuszowej arcybiskup Garoua Faustin Ambassa Ndjodo dziękował oblatom za ich posługę, szczególnie troski o ubogich, a także dbania o miejscowa kulturę, w tym język oraz samą ewangelizację północnego Kamerunu, w którym Kościół jest najbardziej rozwinięty w tym kraju. Zwrócił uwagę, że oblaci razem ze sobą do Kamerunu przywieźli czczoną tu „Czarną Madonnę”, która zaprosili do tego kraju. Prowincjał kameruńskich, nigeryjskich i czaderskich oblatów Edward Dagavounansou OMI dziękował szczególnie za posługę budzenia powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych, która przyczyniła się do powstania nowej prowincji zakonnej, w której jest prawie 150 współbraci w okresie formacji kapłańskiej. Jako podziękowanie Prowincjał z Polski otrzymał barana. W czasie liturgii zostali wyświeceni nowi diakonii i prezbiterzy pochodzący z Kamerunu, Madagaskaru i Nigerii. Msza św., koncelebrowana przez ponad 100 księży, sprawowana była z licznymi tańcami, procesjami i śpiewami liturgicznymi – w tym skomponowanych specjalnie na to wydarzenie, a zgromadziła więcej niż 10 tys. uczestników, w tym protestantów, animistów i muzułmanów. Liczną grupę stanowili misjonarze pracujący w Kamerunie, a pochodzący z Polski. Po niej, abp Ambassa Ndjodo poświecił i otworzył Centrum Dialogu Międzyreligijnego Baba Simona ufundowane m.in. przez Prokurę Misyjną Polskich Oblatów.

>>>Francja. Tłumacz na gidarski [MISYJNE DROGI]
Dziś oblaci z Polski pracują nadal w Północnej i Południowo-Wschodniej częściach kraju. Są w strukturach nowej, samodzielnej, prowincji zakonnej: Kamerun-Czad. W 1991 r. jeden z nich Eugeniusz Juretzko OMI został biskupem nowej diecezji Yokadouma na południu kraju.

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze