Fizjo w Afryce – rusza nowy projekt Fundacji Redemptoris Missio
7 kwietnia Fundacja „Redemptoris Missio” planuje wysłać do Kamerunu ekipę fizjoterapeutów, którzy będą tam szkolić fizjoterapeutów.
W niektórych miejscach Kamerunu do dzisiaj wierzy się, że niepełnosprawność to efekt klątwy rzuconej na rodzinę. Dzieci z widoczną niepełnosprawnością są ukrywane w domach, a w oddalonych od miasta wioskach nikt nawet nie słyszał o rehabilitacji. Tymczasem na wiele schorzeń można wpływać poprzez fizjoterapię. Ten zawód jest w Kamerunie praktycznie nieznany. Wraz z polskimi misjonarkami chcemy zmienić tę sytuację.
O tym jak ważna jest fizjoterapia i społeczne postrzeganie niepełnosprawności opowiedziała nam Ewa Gawin – świecka misjonarka, która wybudowała i prowadziła w Bertoua szkołę dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Ewa Gawin pracowała w Kamerunie od 1990 roku jako diecezjalna koordynatorka służby zdrowia. Kiedy odwiedzała wioski, dowiadywała się o dzieciach z niepełnosprawnościami ukrywanych w domach przez ich rodziny. Ewa Gawin przekonywała rodziców, aby posłali swoje dzieci do prowadzonej przez nią szkoły, by dzieci nabrały umiejętności społecznych i mogły być rehabilitowane. „Uczniowie naszej szkoły wracali potem do swoich wiosek i ich przykład służył za wzór dla innych, że niepełnosprawność nie musi oznaczać wykluczenia społecznego i że pomimo niej można funkcjonować w społeczności i być jej ważną częścią. Najwięcej na rzecz dzieci wykluczonych robili właśnie uczniowie z naszej szkoły, to oni mówili nam o kolejnych dzieciach ukrywanych w domach i pomagali przekonywać ich rodziców do posłania dzieci do szkoły i na rehabilitację. Nie chcieli by ktoś cierpiał tak jak oni.” – mówi Ewa Gawin.
>>> Szpital w Wolsztynie przekazał Fundacji „Redemptoris Missio” karetkę dla Ukrainy
Do prowadzonej przez nią szkoły posyłamy sprzęty służące do rehabilitacji
Rok temu do Kamerunu wyjechał Wojciech Gałecki – fizjoterapeuta, który na co dzień pracuje w Poznaniu. Widząc jak wiele jest do zrobienia w zakresie edukacji postanowił zmienić tą smutną rzeczywistość. W miejscu, w którym wtedy pracował, w stolicy kraju Jaunde stworzył profesjonalny gabinet fizjoterapii i postanowił do Kamerunu powrócić, aby szkolić tamtejszą kadrę. Zaproponował stworzenie grupy wolontariuszy, którzy postanowili dołączyć do jego projektu.
Na początku kwietnia chcemy wysłać zespół doświadczonych fizjoterapeutów do stolicy Kamerunu- Jaunde, by dla kilkudziesięciu absolwentów rehabilitacji jedynej o tym profilu szkoły w Kamerunie przeprowadzić szkolenia umożliwiające lepszą i bardziej efektywną pomoc pacjentom. Program obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Część praktyczna planowanych zajęć to również diagnozowanie i pomoc cierpiącym pacjentom. Osoby wyszkolone przez naszych wolontariuszy będą potem pomagać swoim pacjentom, a wiedza, którą się z nimi podzielą będzie służyć potrzebującym przez długie lata.
Nasz zespół specjalistów to:
Dagna Sarzyńska – Koordynatorka Wolontariatu Fundacji odpowiedzialna m.in. za wyjazdy medyków, absolwentka Fizjoterapii na poznańskim AWF, instruktorka w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.
Wojciech Gałecki – Fizjoterapeuta z Poznania z wieloletnim doświadczeniem w terapii manualnej.
Aleksander Kucza – mgr rehabilitacji ruchowej, wieloletni praktyk i doświadczony szkoleniowiec. Dyplomowany terapeuta metod PNF, Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborna i Evjentha oraz metody McKenziego. Jeden z kilku fizjoterapeutów w Polsce posiadający uprawnienia jako instruktor Ortopedycznej Terapii Manualnej wg koncepcji Kaltenborn – Evjenth (KEOMT). Twórca i współtwórca wielu szkoleń z fizjoterapii ortopedycznej.
Filip Nowicki – od ponad sześciu lat mieszka we Francji, doświadczenie zdobywał w klinice neurologicznej w Normandii oraz szpitalu w okolicach Lyonu. Specjalista w zakresie terapii stawów skroniowo-żuchwowych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |