papież Franciszek

fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Franciszek prosi o modlitwę za cierpiące narody

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
O modlitwę w intencji mieszkańców Jemenu i Zachodniej Ukrainy, prosił Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Zaapelował także o modlitwę za pogrążoną w wojnie  Syrię.

„Zachęcam do modlitwy za mieszkańców Jemenu –  zwłaszcza za dzieci, które cierpią z powodu niezwykle poważnego kryzysu humanitarnego, a również za tych, którzy ucierpieli w wyniku poważnych powodzi na Zachodniej Ukrainie: oby doświadczyli pociechy Pana i pomocy braci” – powiedział papież.

Według najnowszego raportu ONZ w Jemenie mamy dziś do czynienia z najpoważniejszym kryzysem humanitarnym na świecie. W wyniku trwającego tam konfliktu gospodarka uległa kompletnemu rozkładowi. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny żywności wzrosły o 10, 20 proc. Nie dociera pomoc z zewnątrz. 2 mln dzieci cierpi na niedożywienie. Przewiduje się, że do końca tego roku umrze 6,6 tys. dzieci poniżej 5 roku życia.

>>> Franciszek: nie ma prawdziwej miłości bez krzyża, to znaczy bez ceny, którą trzeba zapłacić osobiście

Z kolei znaczne opady w dniach 22-24 czerwca spowodowały katastrofalną powódź na Ukrainie Zachodniej. W obwodach iwanofrankowski, lwowskim, czerniowieckim i tarnopolskim 3 tys. 871 miejscowości pozostaje zalanych. W wyniku powodzi zginęło kilka osób, zniszczeniu uległy domy, drogi, mosty oraz zapory.

„W najbliższy wtorek, 30 czerwca, odbędzie się IV Konferencja Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych, której celem będzie `wspieranie przyszłości Syrii i regionu`. Módlmy się za to ważne spotkanie, aby mogło poprawić dramatyczną sytuację narodu syryjskiego i narodów sąsiednich, zwłaszcza Libanu, w kontekście poważnych kryzysów społeczno-politycznych i gospodarczych, które pandemia uczyniła jeszcze trudniejszymi. Pomyślcie, że są głodujące dzieci, które nie mają co jeść. Proszę przywódców, aby potrafili doprowadzić do pokoju!” – powiedział dziś papież.

>>>Franciszek o tym, co może zapewnić nam relację z Chrystusem

Zobacz także
Wasze komentarze