EPA/STRINGER

Włochy: nasila się fala migracyjna, są przypadki koronawirusa wśród migrantów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Średnio co trzy godziny na Lampedusę przypływały minionej doby kolejne małe łodzie z migrantami – taką statystykę przedstawiły w czwartek władze włoskiej wyspy będącej symbolem migracji w ostatnich latach. Wśród migrantów notuje się przypadki zakażeń koronawirusem.

Na wyspę przybywają przede wszystkim migranci z Tunezji. W ośrodku na Lampedusie przebywa obecnie około 100 przybyszów.

Zwiększa się liczba testów na obecność koronawirusa, jakim poddawani są we Włoszech migranci. Na stojącym na redzie na Sycylii statku, na którym 209 z nich odbywa kwarantannę, wykryto 28 przypadków zakażeń. Na pokładzie powstanie, jak zapowiedziano, specjalna czerwona strefa, gdzie osoby te będą odseparowane od innych.

>>> Do Włoch w tym roku przybyło 5 tys. migrantów

fot. EPA/FEHIM DEMIR

Gubernator Sycylii Nello Musumeci zaapelował do rządu w Rzymie o przysłanie następnych statków na kwarantannę dla stale przypływających migrantów. Szef władz regionalnych odmawia wysłania zakażonych do ośrodków na wyspie.

Fala migracyjna w kierunku wybrzeży Europy rośnie. Rano statek organizacji pozarządowej Ocean Viking uratował ponad 50 ludzi z pontonu na wodach międzynarodowych między Maltą i Włochami.

„Pandemia nie zatrzymuje tych, którzy uciekają przed torturami, a z powodu pandemii nie można uchylać się od obowiązku ratowania” migrantów – powiedziała Alessandra Sciurba z organizacji pozarządowej Mediterranea Saving Humans.

Zobacz także
Wasze komentarze