fot. EPA/F. G. GUERRERO

Fundusz Covid-19, czyli reakcja Kościoła na pandemię

7,8 mln osób w 14 krajach świata otrzymuje pomoc dzięki specjalnemu Funduszowi Covid-19, który został utworzony przez Caritas Internationalis i watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Finansowane są 32 projekty, kolejnych 14 czeka na zatwierdzenie. Ich finansowanie jest uzależnione od napływu dalszych środków – powiedział Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis.

fot. EPA/LEGNAN KOULA

Dane te podał na watykańskiej konferencji prasowej prezentującej reakcję Kościoła na epidemię koronawirusa. Zajmuje się tym przede wszystkim powołana przez Papieża watykańska komisja. Prowadzi działania w pięciu różnych dziedzinach. Zbiera doświadczenia Kościołów lokalnych, organizuje fundusze, ułatwia komunikację, za pośrednictwem Sekretariatu Stanu jest aktywna na polu dyplomacji, ale promuje też badania i refleksję, bo jak podkreślono na konferencji, świat okazał się nieprzygotowany na tę epidemię również pod względem intelektualnym.

>>> 50 mln wewnętrznych przesiedleńców – obywateli tylko na papierze

Tymczasem zadaniem postawionym komisji przez Papieża jest nie tylko przygotowanie się na przyszłość, lecz raczej przygotowanie przyszłości, świata popandemicznego – powiedział kard. Peter Turkson. Podkreślił, że jest to o tyle ważne, że koronawirus to problem w pierwszym rzędzie natury zdrowotnej, ale pociąga za sobą szereg innych: gospodarczych, wyżywienia, bezpieczeństwa, politycznych, naukowych. A przy tym nie jest jedyną pandemią, której doświadcza dziś świat. Jak przypomniał ostatnio Papież tylko w tym roku na skutek głodu zmarło już 4 mln osób. Jak podaje ONZ, 800 mln cierpi na skutek głodu czy niedożywienia. Tymczasem z powodu koronawirusa i zamknięcia szkół 370 mln dzieci nie otrzymuje obiadu w szkole, który niejednokrotnie był ich głównym posiłkiem.

>>> Pandemia zwiększy liczbę ubogich o… 130 mln nowych osób!

fot. EPA/KIM LUDBROOK

Pomoc Kościoła dociera oczywiście tylko do części potrzebujących. Aktualnie Caritas Internationalis pomaga 10 mln osób. Chodzi tu zazwyczaj o produkty pierwszej potrzeby: żywność i środki czystości. Pilnego wsparcia ze strony Caritas oczekuje w tym momencie 840 tys. ubogich. Watykan zabiega też o podjęcie kroków, które ulżą w tej kryzysowej sytuacji. Chodzi tu między innymi o zniesienie embarga na takie kraje jak Syria, Wenezuela czy Iran, a także o anulowanie zadłużenia najuboższych krajów, albo przynajmniej tegorocznych odsetek.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze