fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Pandemia zwiększy liczbę ubogich o… 130 mln nowych osób!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Światowa recesja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa może zepchnąć kolejne 130 mln ludzi w stan skrajnego ubóstwa, szczególnie w Afryce, w ciągu najbliższych 10 lat – alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Według jej szacunków spadek PKB najbogatszych państw świata wyniesie około pięciu procent. A choć w przypadku państw rozwijających będzie on mniejszy, to wywoła tam niebezpieczny wzrost ubóstwa. – Rytm i siła wychodzenia z kryzysu zależą nie tylko od środków w dziedzinie zdrowia publicznego powziętych dla spowolnienia upowszechniania się wirusa, ale także od zdolności państw w ochronie miejsc pracy i zarobków, szczególnie u najbardziej narażonych członków naszych społeczeństw – powiedział główny ekonomista ONZ Elliott Harris.

fot. EPA/SANJEEV GUPTA

Według przedstawionego przedwczoraj raportu nt. sytuacji i perspektyw światowej gospodarki („World Economic Situation and Prospects”), pandemia zaostrzyła ubóstwo i nierówności. W jej wyniku 34,3 mln ludzi będzie żyło w 2020 r. poniżej progu ubóstwa, przy jego wzroście o 56 proc. w państwach afrykańskich. Kolejne 130 mln może znaleźć się w tym stanie do 2030 r.

>>> Papież Franciszek: jesteśmy wezwani, by w twarzach uchodźców rozpoznać oblicze Chrystusa

Dokument przestrzega przed ryzykiem, jakie może pociągnąć za sobą wstrzyknięcie do systemu finansowego miliardów dolarów, które przyczynią się szybkiego wzrostu cen akcji i obligacji, pomijając przy tym inwestycje produkcyjne. Główny autor raportu Hamid Rashid wyjaśnia, że poprzez udzielaną pomoc finansową rządy powinny wspierać przedsiębiorstwa w inwestowaniu w produkcję. Jest to niezbędne do tego, by chronić miejsca pracy i zapobiec dalszemu wzrostowi nierówności w poziomie dochodów.

Kapsztad, RPA, fot. EPA/NIC BOTHMA

Przeczytaj też o sytuacji w Syrii oraz analizę >>> Maciej Kluczka: mamy katastrofę. Spróbujmy się w niej urządzić

Zobacz także
Wasze komentarze