Irak, fot. unsplash.com

Iraccy duchowni: wzywamy rządzących do odważnych reform

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Wzywamy rządzących do podjęcia odważnych decyzji, które w skuteczny sposób przyczynią się do zreformowania tego, co reformy wymaga poprzez odpowiedzialny, szczery dialog, wolny od używania siły i przemocy”. To apel przywódców i przedstawicieli Kościołów irackich skierowany do tamtejszych władz.

 

Spotkanie to zostało zainicjowane przez patriarchę Babilonii kard. Luisa Raphaëla Sako. W wydanym oświadczeniu wyrazili solidarność z tymi, którzy w pokojowy sposób protestują przeciw postępowaniu władz, domagają się pracy, mieszkań, ochrony, opieki socjalnej i medycznej, a także walki z korupcją i oddania ukradzionych pieniędzy.

>>> Kard. Sako: by było w Iraku lepiej, trzeba wsłuchać się w głos ludzi

Uczestnicy spotkania, które odbyło się w Bagdadzie, w siedzibie patriarchatu chaldejskiego, wyrazili także uznanie dla osób biorących udział w protestach, które potrafią przezwyciężyć podziały klasowe, podkreślając jedność narodową i koncentrując się na budowie społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie wezwali manifestantów do poszanowania własności publicznej i prywatnej oraz uwolnienia się od jakiejkolwiek pokusy odwetu. Do rządzących zaapelowali o wzięcie odpowiedzialności za ochronę zdrowia i życia manifestantów i ich prawa do pokojowego wyrażania własnych opinii.

Zobacz także
Wasze komentarze