Japonia

fot. Pexels

Japonia: do końca marca odwołano msze święte w niedziele

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Od Środy Popielcowej do końca marca br. we wszystkich kościołach archidiecezji tokijskiej nie ma mszy św. w niedzielę.
Większość kościołów, wliczając w to dominikański pw. św. Dominika w Tokio-Shibuya, największą świątynię zakonu w Japonii, jest też zamknięta. Nie ma codziennej mszy św. z udziałem wiernych, ale są modlitwy południowe i wieczorne – informuje o. Paweł Janociński OP duszpasterz japońskiej Polonii od ponad 40 lat pracujący w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Z kolei kościół św. Ignacego przy tokijskim Uniwersytecie Sophia, de facto centrum duszpasterskim katolickiej Japonii, jest otwarty i tam gromadzą się wierni na modlitwach. Kuria arcybiskupia Tokio zezwoliła na odprawianie Eucharystii w małych grupach. Dotyczy to głównie klasztorów zgromadzeń żeńskich. – Sam odprawiam prawie każdego dnia msze św. dla zakonnic ze zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré Coeur) – mówi o. Janociński.

>>> Msza św. na misyjne.pl. Bądź z nami, online, przy ołtarzu

Przypomina, że na początku „kościelnej kwarantanny” w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu pojechał do Hanno w diecezji Saitama i odprawił tam z o. Jerzym Widomskim OP msze św. z udziałem jednego wiernego. W drugą i trzecią niedzielę odbyły się msze św. w domach polonijnych w grupie około dziesięciu osób. Ponadto odprawiono wszystkie nabożeństwa wielkopostne, w trakcie których szczególnie modlono się w intencji chorych.

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Wyjątkiem w japońskim Kościele jest diecezja Jokohama. Tam biskup zostawił proboszczom możliwość decydowania co do odprawiania mszy św. – Wczoraj odprawiłem mszę św. w bazie wojsk amerykańskich w Camp Zama; tym samym dołączyliśmy się do apelu prezydenta USA Donalda Trumpa, który ogłosił 15 marca Narodowym Dniem Modlitwy. Poza tym w kościele w Tobie koło Jokohamy, gdzie proboszczem jest Polak, ks. Adam Kurzak poprowadziłem zajęcia biblijne. Niestety rekolekcje, które miałem mieć kościele w Fuji-Yoshida, zostały odwołane – mówi o. Janociński.

>>> Burmistrz Wenecji zawierzył miasto Maryi

Wszystkie msze św. w Tokio, które prawie każdego dnia polski dominikanin odprawia w centrach katolickich w Tokio-Yotsuya: Nikola Bare i Kibe-Hall, zostały na prośbę władz, jak na razie, zawieszone do końca marca. – Czas na głębsze i indywidualne spotkanie ze Zbawicielem – stwierdza duszpasterz japońskiej Polonii.

Zobacz także
Wasze komentarze