fot. EPA/ALEX PLAVEVSKI

Japonia: w katedrze tokijskiej wznowino uroczystą pontyfikalną mszę za zmarłych

Z inicjatywy Akcji Katolickiej archidiecezji tokijskiej w sobotę 30 października w tokijskiej katedrze Najświętszej Marii Panny odprawiono znów – po przerwie spowodowanej pandemią – uroczystą pontyfikalną Mszę św. za zmarłych.

Przewodniczył jej metropolita stolicy abp Tarcisius Isao Kikuchi a wraz z nim koncelebrowali ją nowy (mianowany 11 marca br.) nuncjusz apostolski w Japonii abp Leo Boccardi, sekretarz nucjatury prałat Venceslav Tumir i 12 księży, wśród nich dwóch polskich dominikanów.

>>> Bieszczady: ratownicy GOPR zapalają znicze na Przełęczy Bukowskiej oddając hołd zmarłym kolegom

Pontyfikalna Msza za zmarłych ma tu już swoją wieloletnią tradycję, przerwaną na dwa lata z powodu epidemii. Jest ona w całości śpiewana w języku łacińskim, m.in. przez trzy chóry: katedralny, Chór Śpiewu Gregoriańskiego św. Anzelma i „Cantate Domino”. Wykonano też kilka kościelnych pieśni japońskich.

Okazało się, że Japończycy mają wielki szacunek do wielowiekowej i wyjątkowej kultury muzycznej Kościoła katolickiego, m,in. do śpiewanych w czasie tej Mszy hymnów gregoriańskich: Introitus, Graduale, Alleluia, Sequentia, Offertorum i Communio. O umiłowaniu tej właśnie formy muzyki świadczy duża liczba ludzi przybyłych na tę Mszę, którzy wypełnili wszystkie miejsca w katedrze. Byli wśród nich m.in. duchowni afgańscy i prawosławni.

W kazaniu główny celebrans nawiązał do tematu „odradzania się Kościoła po pandemii, czego wyrazem jest m.in. «zmartwychwstanie tej uroczystej Mszy»”. Z wdzięcznością przypomniał też poprzedniego nuncjusza, zmarłego w Tokio w zeszłym roku abp. Josepha Chennotha i życzył błogosławieństwa Bożego jego następcy. Arcybiskup, który – jak się okazało – ma duże uzdolnienia muzyczne, śpiewał całą liturgię po łacinie. W tym języku odśpiewano także czytanie mszalne i fragment Ewangelii.

Po Mszy św. nowy nuncjusz po angielsku przekazał zebranym błogosławieństwo od Franciszka i poprosił ich o pomoc w swoich działaniach, jako że jest tu dopiero od kilku miesięcy.

>>> Ekspertka: rośnie zapotrzebowanie na świeckie ceremonie pogrzbowe, również wśród wierzących

Organizatorami tej Eucharystii z ramienia Akcji Katolickiej byli salezjański misjonarz z Włoch ks. Gaetano Compri oraz dwaj świeccy: Shinichiro Akiyama i zasłużony w Japonii księgarz katolicki pochodzenia niemieckiego Hans Enderle.

Koncelebrujący tę Mszę św. polski dominikanin o. Paweł Janociński powiedział, iż „Japończycy żywią wielki szacunek do muzyki klasycznej, a w szczególności do chrześcijańskiej muzyki religijnej”. Wspomniał, że w zeszłym tygodniu zaproszono go na recital fortepianowy Takeshiego Muarakamiego – katolika, który ostatnio wydał płytę CD „Modlitwa w Muzyce”. Znalazły się na niej m.in. utwory Fryderyka Chopina, którego uważa on za „wysłannika Niebios”. Obserwując gości tego koncertu można było odnieść wrażenie, że ci ludzie przychodzą nie tyko do sali koncertowej, ale do jakiejś świątyni. „Ich szacunek zwłaszcza do muzyki religijnej jest chyba wyjątkowy na całym świecie” – uważa polski zakonnik

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze