fot. EPA/CIRO FUSCO

Japonia: w trybie online obradował Krajowy Zjazd Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej

Z udziałem ponad 150 osób w dniach 26-28 sierpnia odbył się w Japonii 22. Krajowy Zjazd Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej.

Ze względu na ciągle jeszcze nieustabilizowaną sytuację pandemiczną w tym kraju również w tym roku obradowano zdalnie, choć początkowo planowano przeprowadzenie tego wydarzenia w hotelu w Kobe. Specjalne orędzie do uczestników, zachęcające ich do „odkrywania na nowo Ducha Świętego”, skierował bp Paul Toshihiro Sakai z Osaki, sekretarz generalny Prałatury Opus Dei w Japonii.

>>> Japonia modli się o pokój: każda ofiara jest porażką ludzkości

Świeccy i duchowni

Zjazd nadawano równolegle z kilku miast: Nagoi, Osaki i Tokio. Konferencje nt. odnowy charyzmatycznej, a zwłaszcza znaczenia modlitwy o „wylanie Ducha Świętego”, wygłosili dwaj japońscy kapłani, zaangażowani w ten ruch: paulista ks. Matthew Akabae i pasjonista ks. Paul Hata. Całością zaś kierowało dwoje świeckich liderów: Kyuske Akimoto, odpowiedzialny za muzykę i śpiewy i pani Haruyo Oguma – od strony organizacji technicznej. Oboje ukończyli teologię na franciszkańskim uniwersytecie w Steubenville w stanie Ohio (USA). Akimoto skomponował wiele utworów związanych z tematyką Ducha Świętego a Oguma przetłumaczyła na japoński „Chrzest w Duchu Świętym” – wydane przez Międzynarodową Służbę Odnowy Charyzmatycznej (ICCRS) w Rzymie bezcenne kompendium wiedzy na temat podstaw teologicznych tego ruchu i zawierające szereg praktycznych wskazań dla katolickich grup modlitwy w Duchu Świętym.

W ostatnim dniu zjazdu transmitowano spotkanie z Międzynarodowej Szkoły Katolickiej „Seisen” w Tokio – Setagaya. Co miesiąc zbiera się tam grupa biblijna „Młodzi. 100 tygodni z Pismem Świętym” a jej działalność koordynują pani Kumiko Sawada i polski dominikanin o. Paweł Janociński. Młodzi członkowie tej grupy, nie tylko Japończycy, ale też Tajwańczycy, dzielili się swoimi doświadczeniami na temat „obecności i działania Ducha Świętego”. Śpiewano m.in. nowe pieśni, w tym jedną, specjalnie przetłumaczoną z chińskiego na japoński, wykonano w obu językach. Śpiew prowadziła Japonka s. K. Aoki FMM, która od ok. 10 lat jest misjonarką na Tajwanie.

PAP/EPA/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY

Mszę św. dla uczestników tego spotkania odprawił, jak co miesiąc, o. Janociński. Zachęcił do odmawiania różańca. Zacytował słowa świętych Ludwika Grignona de Monfort i Maksymiliana Kolbego, iż „przez Maryje najszybciej i najpewniej zbliżamy się do Jezusa i do Jego bezcennego daru dla Kościoła, jakim jest Duch Świety”. Zachęcił także do „większego opierania się w swoich wszystkich działaniach na obecności i mocy św. Józefa”.

Na zakończenie K. Sawada zaprosiła wszystkich chętnych – młodych ludzi z Japonii – na rekolekcje-warsztaty nt. duchowości katolickiej, które odbędą się w dniach 8-10 października w karmelitańskim domu rekolekcyjnym w Tokio-Kaminoge.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze